Hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet to #EmbraceEquity, czyli przytul sprawiedliwość. Jak możemy przeczytać na stronie Międzynarodowego Dnia Kobiet, sprawiedliwość nie jest czymś, co miło by było posiadać, ale powinna być koniecznością. Tegoroczne święto ma zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy równością, a sprawiedliwością i spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak naprawić świat, skoro równe szanse płci to za mało.
O tym, że świat nie jest sprawiedliwym miejscem zdarza nam się zapominać często – przecież nieustannie się rozwija i słucha głosów, które jeszcze do niedawna były marginalizowane. Według UN Women Report 2022 pełna równość płci czeka nas jednak dopiero za 300 lat.
Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które celebruje społeczne, ekonomiczne i kulturalne osiągnięcia kobiet na całym świecie. W 2023 roku organizacja International Women’s Day ogłosiła, że 8 marca 2023 roku powinien być również dniem sprawiedliwości.
Równe szanse płci a sprawiedliwość
To właśnie na sprawiedliwość czekają miliardy kobiet na świecie, które nie mogą żyć w rzeczywistości, która zapewnia im bezpieczeństwo. Ponad 380 milionów kobiet na świecie żyje w skrajnym ubóstwie. 130 milionów dziewcząt na całym świecie nie chodzi do szkoły.
W 2021 roku osiągnięto niechlubny rekord – 44 miliony kobiet i dziewcząt zostało przymusowo przesiedlonych z powodu zmian klimatycznych, konfliktów i wojen. 1 na 3 kobiety doświadcza głodu lub nie ma co jeść.
Każdego roku 12 milionów dziewcząt poniżej 18 roku życia wychodzi za mąż, a 1,2 miliarda kobiet na całym świecie żyje w miejscach, gdzie dostęp do bezpiecznej aborcji jest ograniczony. To zaledwie część informacji z raportu UN Women Report 2022, który przeraża i smuci, zwłaszcza dziś, w Międzynarodowy Dzień Kobiet.
O równych szansach, sprawiedliwości i sytuacji kobiet na świecie mówi Violetta Rymszewicz, psycholożka pracy, autorka książki „Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego”: „W języku angielskim słowa „equality” (równość) i „equity” (sprawiedliwość) są często używane zamiennie. Tymczasem, jeśli się im uważniej przyjrzeć, niosą ze sobą zupełnie inne przesłania. Jaka jest różnica? Equality (równość) oznacza, że każdy człowiek dostaje te same szanse i narzędzia, aby osiągać swoje cele. Equity (sprawiedliwość) pozwala rozpoznać, że każdy człowiek żyje w specyficznych warunkach, ma inne potrzeby. Uznajemy więc te różnice i dostarczamy pomocy, środków i narzędzi adekwatnych do braków i okoliczności.”
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet odbywa się właśnie w cieniu walki o sprawiedliwość, która zdaje się nam umykać. Dlaczego jest ona tak istotna i jak możemy włączyć się w akcję?
„Równość to dawanie każdemu butów, sprawiedliwość to dawanie każdemu butów, które pasują” – głosi strona internetowa Międzynarodowego Dnia Kobiet i szerzy akcję #EmbraceEquity (przytul sprawiedliwość). Ludzie z całego świata publikują swoje zdjęcia z charakterystycznym gestem samoprzytulenia. Dlaczego akcja jest taka ważna? Dlatego, że potrzeby kobiet są naprawdę zróżnicowane. Białe kobiety z krajów wysoko rozwiniętych potrzebują innego wsparcia niż kobiety z regionów świata, w których brakuje jedzenia, wody pitnej, edukacji, toczą się wojny, są dotknięte zmianami klimatu lub klęskami naturalnymi. Idee sprawiedliwości nakazują kierować do nich pomoc dostosowaną do ich potrzeb i sytuacji” – dodaje Violetta Rymszewicz.
Źródła:
https://www.oxfam.org/en/why-majority-worlds-poor-are-women
https://www.savethechildren.org.uk