Wskazujemy rośliny groźne dla zwierząt domowych, by uważać na nie podczas urządzania balkonu ogrodu i domowych kwietników.

Tekst: Joanna Zaguła

Jeśli planujecie zakup nowych kwiatów na balkon, do ogrodu lub do zazielenienia mieszkania, a w domu macie jakiegoś zwierzaka, lepiej dwa razy pomyślcie. Podobnie, gdy chcecie jakiegoś czworonoga przygarnąć – zróbcie remanent swoich kwiatów. Niektóre – nawet te łagodnie wyglądające – mogą bowiem być dla nich trujące. Podpowiemy, które z nich to rośliny groźne dla zwierząt domowych, by wasz dom był bezpiecznym miejscem.

Rośliny, które wymieniamy są w różnym stopniu trujące i dają różne objawy. Nie zawsze też jesteście w stanie śledzić swojego pupila przez całą dobę, by mieć pewność, że nie zjadł nic groźnego lub jaką rzecz ewentualnie pogryzł. Dlatego warto być wyczulonym na takie objawy jak: wymioty, biegunka, apatia, nabrzmiały, bolący brzuch, brak apetytu czy opuchnięty język i blade dziąsła oraz język. Kiedy coś takiego się dzieje, koniecznie skontaktujcie się z weterynarzem.

Z roślin domowych uważamy na monsterę, aloes, fikusa, cyklamen perski, difenbachię, różę pustyni, a także pelargonie i bulwy begonii czy przynoszone w czasie świąt do mieszkania jemioły.

W ogrodzie unikajmy cisów, ligustrów, wawrzynka złotokap, nie pozwalamy psom i kotom obgryzać liści rododendronu, bukszpanów i hortensji. W ogrodzie mogą im zaszkodzić też zimowity, powój i bluszcz oraz wiciokrzew.

Z roślin, które można spotkać w lesie, na łące, ale i w ogrodach zagrożenie stanowią konwalie, naparstnice, ostróżki, rącznik, tojad, korzenie cyklamenów, a także oleandry i wszelkie kwiaty cebulkowe. Co ciekawe bardzo niebezpieczne są lilie, ale głównie dla kotów.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.