Psychoterapia online staje się coraz powszechniejszą formą doradztwa psychologicznego. Jednym z powodów jest epidemia, natomiast dodatkowo możliwości technologiczne sprawiły, że wiele osób chce wykorzystać rewolucję cyfrową i kontaktować się online.
Psychoterapia w formie online jest uznawana za szybko rozwijającą się formę pomocy, która ma sporo zalet. Największe znaczenie ma tu oszczędność czasu i pieniędzy. Klienci nie muszą dojeżdżać do gabinetu psychologicznego, a więc nie wydają na paliwo, parking, bilety komunikacji miejskiej czy taksówkę. Nie tracą czasu na dojazdy ani na przerwę między wyjściem z pracy a spotkaniem u psychologa. Może to być też ciekawa propozycja dla osób mieszkających w małych miejscowościach, z niepełnosprawnościami lub obłożnie chorych. Zaletą jest także anonimowość, co ma szczególne znaczenie dla klientów podatnych na aprobatę społeczną. Pomoc psychologiczna online jest także formą dostępną, ponieważ skorzystać z niej może w zasadzie każdy, kto ma komputer lub telefon z dostępem do Internetu. Dodatkowo strach przed wizytą stacjonarną lub wyjściem z domu (w przypadku osób z fobią społeczną) jest zminimalizowany. Warto zaznaczyć, że psychoterapia online może mieć również wady. Dla niektórych pacjentów konieczne jest właśnie wyjście z domu, ponieważ w innym wypadku proces leczenia nie będzie przebiegał prawidłowo. Ponadto w trakcie wizyt u psychoterapeuty czasami znaczenie ma wystrój gabinetu, atmosfera, konieczność ubierania się i wyszykowania do wyjścia. Ten ostatni aspekt może odgrywać dużą rolę w przypadku osób pracujących zdalnie lub zajmujących się dziećmi, które rzadko wychodzą z domu. Ostatnią kwestią jest przeprowadzenie kwestionariuszy psychologicznych, ponieważ zupełnie inaczej rozwiązuje się je pod czujnym okiem psychologa, a inaczej na ekranie komputera. Warto dodać, że w trakcie psychoterapii online pojawić się mogą dystraktory, a więc elementy zakłócające. Przykładem mogą być dzieci hałasujące w domu lub kłócący się za ścianą sąsiedzi. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednią porę na kontakt z psychoterapeutą, a także zadbać o wygodne miejsce i komfortową atmosferę.
Dlaczego psychoterapia online ma sens? Efekty
Zarówno psychoterapia stacjonarna, jak i zdalna, mają swoje wady i zalety. Warto jednak zaznaczyć, że obie te formy przynoszą tak samo dobre efekty. Oznacza to, że bez względu na to, czy spotkania odbywają się w gabinecie psychologa, czy w kawiarni, czy też w zaciszu domowym przed laptopem, efekty są równie skuteczne i korzystne dla klienta. Podejście do terapii w formie niestacjonarnej, zdalnej, niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, dlatego warto się na nią zdecydować.