Niski stopień pożądania to najczęstszy problem natury seksualnej raportowany przez kobiety. Przyczyny obniżonego libido bywają złożone, a ich właściwe zdiagnozowanie to klucz do wyleczenia.

Tekst: Sylwia Skorstad 

przyczyny obniżonego libido

 

Zaburzenie pożądania, inaczej określane jako niskie libido, charakteryzuje się zmniejszoną (w stosunku do stanu, jaki jest typowy dla danej osoby) chęcią do podejmowania aktywności seksualnej, w tym masturbacji, oraz zmniejszoną częstotliwością snucia fantazji natury erotycznej. Jak szacuje polski seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz, różne źródła oceniają jego skalę na od 8 do 28% damskiej populacji. W badaniach przeprowadzonych w USA stałe lub przejściowe kłopoty z obniżonym libido raportuje obecnie 50% ankietowanych kobiet.

Przyjmuje się, iż generalnie za obniżone libido u kobiet odpowiadają czynniki biologiczne, szczególnie hormonalne i neurologiczne, psychologiczne, w tym depresja i problemy w związku, a także kulturowe, bowiem wiele pań nie czuje się komfortowo ze swoją seksualnością. Wśród konkretnych przyczyn wymienia się między innymi: choroby, przyjmowane leki, przebyte operacje, ale także niskie poczucie własnej wartości, niezadowolenie z własnego ciała czy traumę związaną z wcześniejszymi doświadczeniami seksualnymi. Przeprowadzone niedawno w Kanadzie badania rzucają więcej światła na czynniki natury psychologicznej.

Seks a związek

W przeprowadzonym na Uniwersytecie Waterloo badaniach, z których raport opublikowano w czasopiśmie naukowym „Archives of Sexual Behavior” wzięło udział 508 kobiet będących w długoterminowych związkach. Psychologowie pytali je nie tylko o stopień satysfakcji z życia seksualnego, ale też zadowolenie z obecnego związku, otwartość w komunikacji dotyczącej seksu oraz kontakty społeczne. Po zebraniu wyników partycypantki badania zaklasyfikowano do jednej z trzech grup:

Ze zwykłym poziomem pożądania: kobiety raportujące satysfakcję z życia seksualnego oraz zadowolenie z relacji z partnerem. Do tej grupy zaliczono 67% uczestniczek badania.

Ogólnie zmartwione: kobiety raportujące obniżone libido, bardzo niski stopień satysfakcji z relacji z partnerem i wysoki poziom stresu. Do tej grupy zaliczono 8% uczestniczek badania.

Niezadowolone z życia seksualnego: kobiety deklarujące, iż stopień ich pożądania jest niewielki, a jednocześnie określające swój związek z partnerem za bardziej satysfakcjonujący niż panie z poprzedniej grupy. Ich kłopoty z libido wydają się mieć podłoże niezwiązane z czynnikami innymi niż te natury seksualnej. 24% uczestniczek badania psychologowie zakwalifikowali do tego zbioru.

Przyczyny obniżonego libido – jak zmierzyć się z problemem? 

Zdaniem kanadyjskich badaczy u kobiet, które określono terminem „ogólnie zmartwionych”, obniżone libido jest raczej objawem niż przyczyną innych kłopotów, z jakimi muszą się w danej chwili mierzyć. Wiele z pań przynależnych do tej grupy raportuje, iż w ich związku jeden z partnerów wini drugiego za brak satysfakcji seksualnej. Ich zaufanie do partnera jest niewielkie, a rozmowy na temat seksu rzadkie. Aby zmierzyć się z problemem tego typu, warto poszukać pomocy raczej u psychologa niż lekarza specjalizacji ogólnej czy seksuologa.

Paniom z ostatniej grupy psychologowie rekomendują kontakt z seksuologiem, bowiem obniżone libido może rzutować na inne sfery życia i istnieje prawdopodobieństwo, iż z czasem stanie się źródłem głębszych kłopotów natury psychologicznej.

Nie zawsze do lekarza

Obniżone libido nie zawsze jest problemem wymagającym leczenia. Trzeba pamiętać, że na stopień pożądania w danym momencie wpływa wiele czynników, w tym naturalne zmiany związane z cyklem hormonalnym oraz z wiekiem. Po pomoc warto zgłosić się wtedy, gdy problem staje się długotrwały i rzutuje na inne dziedziny życia. Obecnie za jeden z objawów, jaki klasyfikuje niski popęd seksualny jako zaburzenie, seksuologowie uznają również występowanie zaniepokojenia tym faktem, zatem w definicyjnym sensie problem pojawia się wtedy, kiedy sama pacjentka uznaje go jako niepokojący.

Leczenie jest uzależnione od prawidłowej diagnozy źródeł zaburzenia. Jeśli przyczyną pierwotną jest występująca choroba, na przykład depresja czy cukrzyca, wysiłki skupia się na jej wyleczeniu lub złagodzeniu skutków. W przypadku podłoża hormonalnego lekarz może zaproponować kurację odpowiednio dobranymi porcjami estrogenów czy testosteronu. Gdy źródłem są problemy natury psychologicznej, istnieje cały wachlarz metod do wykorzystania – od edukacji seksualnej, poprzez medytację i techniki relaksacyjne po doradztwo w kwestii komunikacji seksualnej dla par.

Źródła: https://covid-19.ebscomedical.com/eds/detail?db=edssjs&an=edssjs.B242CA40&isbn=15732800

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sex-drive-in-women/symptoms-causes/syc-20374554

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.