Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Wokół Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi krąży wiele mitów. Jakich? 

shutterstock_162825059

MIT: Program faworyzuje pewną grupę kobiet, a inne nie mają możliwości przebadania się  i wykrycia choroby.

Kobiety w wieku 50 – 69 zostały objęte wyjątkową opieką, ponieważ znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zachorowania na raka piersi. Z tego powodu uzyskały uprawnienia do wykonania badania przesiewowego, czyli takiego na które nie wymagane jest skierowanie lekarskie. Kobiety te są zarejestrowane w ogólnopolskim Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki, dlatego też świadczeniodawcy dysponują pełną informacją na temat uprawnień danej pani do bieżącego badania profilaktycznego. Dzięki temu nie ma możliwości przebadania kobiety częściej niż zalecany interwał. Pozostałe panie, w wieku młodszym i starszym niż wskazany przedział wiekowy, mogą również wykonać mammografię bezpłatnie w ramach NFZ, z tym, że jest to badanie diagnostyczne i wymaga ono skierowania lekarskiego.

MIT: Samobadanie piersi wystarczy, żeby wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium.

Samobadanie piersi jest niezwykle ważne i jego regularne wykonywanie powinno być nawykiem każdej kobiety. Badania pokazują jednak, że kobieta nie jest w stanie palpacyjnie wykryć tak małej zmiany (kilkumilimetrowej), jak jest to możliwe podczas badania mammograficznego. W związku z powyższym zdecydowanie nie można pominąć regularnej profilaktyki w ramach badań mammograficznych, wykonując jedynie samobadanie.

shutterstock_130569779

MIT: USG piersi jest wystarczające i może być wykonywane zamiast mammografii.

Mammografia nie jest jedyną metodą stosowaną w wykrywaniu raka piersi. Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami diagnostycznymi, które pozwalają na pełną diagnostykę zmian w piersiach. Aby badanie było w pełni skuteczne, należy łączyć różne metody i dostosować je do wieku i budowy piersi kobiety. Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Jest to badanie o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania. USG piersi jest metodą bezpieczną i bezbolesną, zalecaną szczególnie w przedziale wieku 20–40 lat lub w każdym wieku jako badanie uzupełniające w celu rozwiania wątpliwości powstałych w badaniu mammograficznym. Badania USG nie wykorzystuje się do badań przesiewowych.

shutterstock_321719945

MIT: Po wykryciu nieprawidłowości w piersi i konieczności dalszej diagnostyki oraz leczenia, kobieta zostaje z problemem sama.

Mimo, iż w mammobusach realizowany jest jedynie podstawowy etap Programu, żadna pani, u której zaistniała konieczność wykonania badań uzupełniających w ramach etapu diagnostyki pogłębionej, nie jest pozostawiona bez opieki. Program skonstruowany jest w taki sposób, aby umożliwić sprawną ścieżkę dalszej diagnostyki. Po wykonaniu badania mammograficznego w ramach pierwszego etapu, wynik wysyłany jest do kobiety pocztą w ciągu 15 dni roboczych. Jeśli jest on prawidłowy, kobieta zapraszana jest na kolejne badanie przesiewowe po upływie 24 miesięcy. Jeśli z kolei wynik wykaże nieprawidłowości, kobieta kierowana jest do drugiego etapu – tzw. diagnostyki pogłębionej. Świadczeniodawca przekazuje pacjentce listę placówek, gdzie lekarz, w zależności od wskazań medycznych, decyduje, które z dostępnych w ramach Programu procedur należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania. Może być to USG, mammografia uzupełniająca lub badanie mikroskopowe, najczęściej za pomocą niegroźnych technik biopsyjnych: biopsji cienkoigłowej albo gruboigłowej (w zależności od rodzaju zmian).

MIT: Badania w mammobusie są gorsze jakościowo od badań wykonanych w placówce stacjonarnej.

Badanie wykonane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej. Sprzęt, zainstalowany w mammobusie, podobnie jak ten w placówkach stacjonarnych podlega regularnym kontrolom technicznym, w związku z czym jest w pełni bezpieczny i spełnia wszelkie wymagane normy. Badanie w mammobusie jest równoważne z badaniem, wykonanym w jednostce stacjonarnej.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.