Oncotype DX test ułatwia leczenie raka piersi, umożliwiając podjęcie decyzji dotyczących rodzaju terapii. Wykonując test, dowiesz się, jak skuteczna będzie w twoim przypadku chemioterapia.

Oncotype DX test może pomóc w podjęciu decyzji dotyczących leczenia we wczesnym stadium inwazyjnego raka piersi. Chodzi o typ nowotworu wykazujący ekspresję receptorów estrogenowych (ER+), bez ekspresji receptorów czynnika wzrostu naskórka (HER2-ujemnego). Taki test pomoże ustalić, czy zastosowanie chemioterapii w połączeniu z terapią hormonalną będzie miało, w danym wypadku, korzystny wpływ na leczenie. Rak piersi nie zawsze jest taki sam. Szanse, że leczenie raka piersi będzie skuteczne i pacjentka pozostanie zdrowa, cały czas wzrastają, a większość osób, u których stwierdzono ten nowotwór, będzie żyć po terapii.

Wzrost wiedzy na temat raka piersi umożliwił lepsze dopasowanie planu leczenia do sytuacji każdego pacjenta. W trakcie zabiegu chirurgicznego z piersi usuwa się guz pierwotny. Kolejny etap określa się zaś mianem leczenia adjuwantowego. Są to wszelkie dodatkowe zabiegi wykonywane później, takie jak: radioterapia i terapia farmakologiczna, które mogą zapobiec nawrotom. Terapia farmakologiczna może też zmniejszyć prawdopodobieństwa pojawienia się guza pierwotnego w innej części ciała (tzw. raka wtórnego lub przerzutowego). Badania naukowe dotyczące czynników wpływających na wzrost komórek nowotworowych pozwoliły na określenie genów, które oddziałują na wzrost i zachowanie (aktywność) guza piersi. Dzięki temu testy genomiczne umożliwiają zmierzenie aktywności genów w komórkach rakowych i mogą one dostarczyć przydatnych informacji o roli chemioterapii w zapobieganiu nawrotów raka piersi.

Oncotype DX test jest testem diagnostycznym, który mierzy aktywność grupy genów w komórkach raka piersi. Test pozwala uzyskać informacje na temat: prawdopodobieństwa korzystnego wpływu chemioterapii i prawdopodobieństwa nawrotu raka piersi. Do testu wykorzystuje się tkankę wyciętą w trakcie operacji, więc nie jest wymagany dodatkowy zabieg chirurgiczny. Oncotype DX test dostarcza specyficznych informacji na temat twojego raka, więc pozwala lekarzowi zrozumieć jego biologiczne podłoże i umożliwia dostosowanie planu leczenia do twojej sytuacji.

Rezultat testu to liczby w przedziale od 0 do 100. Im mniejszy wynik, tym mniejsza szansa, że skorzystasz z chemioterapii. Im wyższy wynik, tym większa szansa, że chemioterapia przyniesie korzyść. Ważne jest, by zrozumieć, że niższy wynik nie oznacza, że rak nie powróci. Zaś wysoki wynik testu nie musi oznaczać, że chemioterapia na pewno przyniesie korzyść i powstrzyma nawrót choroby. Wynik zawsze trzeba omówić z lekarzem.

W celu uzyskania więcej dodatkowych informacji zadzwoń pod numer 227103301 lub napisz maila na adres: informacja@ecz-otwock.pl.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.