W czasie pandemii więcej czasu spędzamy w domu, wpatrując się godzinami w najróżniejsze monitory. Cierpi na tym nie tylko psychika, ale też zdrowie, a szczególnie oczy. Jak dbać o oczy przed komputerem? 

Tekst: Antonina Majewska

oczy

 

Pieczenie, szczypanie i swędzenie oczu to najczęściej sygnał alergicznego zapalenia spojówek, ale może również oznaczać, że mamy problem z niedostatecznym wydzielaniem łez, czyli cierpimy na zespół suchego oka lub doszło do procesu zapalnego w obrębie gałki ocznej.

Zespół suchego oka lekarze określają mianem „zespołu oka biurowego”, choć w czasach pandemii należałoby go raczej określić „zespołem oka home office”. W czasie pracy przy komputerze, a od kilku miesięcy spędzamy przed monitorami więcej godzin, spada bowiem częstotliwość mrugania, a to prowadzi do wysychania oczu. Aby je nawilżyć, trzeba robić przerwy i stosować preparaty nawilżające powierzchnię oczu, tzw. sztuczne łzy.

Oczy przed komputerem nie mają łatwo. Kiedy bardzo długo patrzymy w monitor, dochodzi do zaburzeń akomodacji, czyli nastawności oka (dzięki akomodacji oglądamy przedmioty znajdujące się w różnych odległościach). Aby je zmniejszyć, trzeba skupiać wzrok na odległych przedmiotach. Co godzinę warto też robić kilkuminutowe przerwy – otworzyć okno i spojrzeć na drzewa albo niebo, popatrzeć na domowe kwiaty, a najlepiej co jakiś czas wyjść na chwilę na krótki spacer.

A kiedy czytamy przed zaśnięciem, starajmy się robić to w pozycji siedzącej, a nie leżącej. Podczas leżenia napinają się bowiem mięśnie poruszające gałkami ocznymi i wzrok szybko się męczy.

Gdy coś wpadnie do oka

Oko jest bardzo wrażliwe i źle znosi obecność ciała obcego. Gdy wpadnie nam do oka niewielki przedmiot, należy delikatnie przepłukać worek spojówkowy czystą wodą. W przypadku bólu czy szczypania, konieczna jest już porada okulisty, który sprawdzi obecność ciała obcego lub jego pozostałości. Zostawienie w oku nawet niewielkiego fragmentu przedmiotu może wywołać proces zapalny.

A przemywanie zaczerwienionych i podrażnionych oczu rumiankiem i herbatą, to dość szkodliwy przesąd. Substancje te zawierają garbniki, które podrażniają spojówkę.

 

 

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.