Więcej słońca to nie tylko cieplejsze dni. To też oczy zmęczone promieniowaniem UV i coraz częstsze pylenia roślin, które powodują alergie. Wiosna nie jest łaskawa dla naszych oczu.

Tekst: Joanna Zaguła

Z nadejściem wiosny zabieramy się za odchudzanie, odświeżanie szafy czy porządki w domu. Ale mało komu przychodzi do głowy, żeby pomyśleć chwilę o zdrowiu swoich oczu. Jasne, warto o nie dbać przez cały rok, ale akurat teraz mają wyjątkowo ciężko. Poświęćcie im więc trochę uwagi, a zobaczycie świat w ładniejszych kolorach. I za kilka lat nie będziecie narzekać na słaby wzrok.

Wzory do nauki rysowania oczu, źródło: Polona

Okulary

Domyślacie się, o co chodzi – polecamy chronić wzrok przed coraz bardziej intensywnym słońcem. W pogodny dzień nasze oczy dostają go nawet o dziesięć razy za dużo. Dlatego warto im go trochę odjąć. Ale nie wystarczą ciemne szkła. Żeby okulary skutecznie nas chroniły, muszą mieć filtry UVA i UVB. Poza tym, dbać o oczy powinniśmy nie tylko, gdy wychodzimy na dwór, ale też w czasie pracy. Bo dla większości z nas oznacza ona siedzenie przed komputerem. Jeśli jesteście okularnikami, pewnie zainwestowaliście w soczewki z filtrem ochronnym. Ale jeśli nosicie soczewki kontaktowe albo po prostu macie sokoli wzrok, dobrym pomysłem jest zakup „zerówek” tylko po to, żeby miały taki filtr.

Nawilżenie

Można sięgnąć po krople, ale ważniejsze jest, by zwalczyć przyczynę problemu. Suche oczy mamy po nieprzespanej nocy albo w wyniku alergii. Przed pyłkami w jakimś stopniu mogą chronić okulary. Ale najważniejsze przesłanie w tym punkcie jest następujące: wysypiajcie się! Bez tego ani oczy, ani żadna część ciała nie będzie zdrowa. Jeśli szkoda wam czasu na sen, pomyślcie, że niewyspany organizm pracuje przecież dużo gorzej. Badania kierowców wykazały, że gdy są niewyspani, stanowią na drodze większe niebezpieczeństwo, niż gdyby wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu. Żeby oczy się nie męczyły, zadbajcie też o odpowiednie oświetlenie – nigdy nie czytajcie i nie pracujecie w półmroku.

Wzory do nauki rysowania oczu, źródło: Polona

Dieta i ćwiczenia

Tak, dla oczu! W jedzeniu możecie sobie dostarczyć mnóstwo zbawiennej dla wzroku witaminy A. Jedzcie jagody, marchewkę, dynię, pomidory, botwinkę, morele, brokuły, jarmuż i szpinak. Zielone rośliny zawierają też luteinę, które chroni przed promieniami UV i zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Ćwiczenia zaś są po to, żeby oderwać wzrok od ekranu komputera i rozruszać mięśnie, sterujące gałkami ocznymi. Przynajmniej raz na godzinę, popatrzcie przez okno na niebo czy drzewa albo na jakiś daleki przedmiot. Niech to będzie tylko kilka sekund, ale co godzinę albo – jeszcze lepiej – co 20 minut. Pomaga też kreślenie wzrokiem ósemek w powietrzu.

Ilustracja z książki „Nowe lecznictwo przyrodne (…), 1903, źródło: Polona

SPA dla oczu

Najpierw zróbcie oczom kąpiel – nalejcie czystej wody do głębokiej miski i wsadźcie do niej twarz. Otwórzcie oczy i popatrzcie wokoło, dzięki czemu cała gałka oczna się umyje. Pozbędziecie się zanieczyszczeń i przygotujecie oczy na kolejne zabiegi. Na przykład na kompresy z rumianku czy ziela świetlika.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.