Śnieg spadł, mrozy nadchodzą. I fajnie! Będzie można pójść na deski To nic, że stoki zamknięte. Pobiegać na nartach biegowych można i w lesie za miastem. A że ruch na świeżym powietrzu sprzyja zdrowiu i poprawia samopoczucie, nie czekaj. Przypinaj narty biegowe i jazda.

Tekst: Antonina Majewska 

narty

 

Narty biegowe z roku na rok zyskują popularność w naszym kraju. I dobrze! Do Skandynawii wprawdzie nam daleko, ale nie ma co ścigać się w rankingach. Lepiej pościgać się na deskach.

Na nartach można pojeździć po parkach, lasach, górskich ścieżkach, po specjalnie przygotowanych trasach, jak i „na dziko”, po nie ubitym, puszystym śniegu. Biegówki to doskonała alternatywa dla zjazdówek, szczególnie kiedy mieszkasz w mieście albo tak jak teraz, podczas pandemii, gdy stoki są zamknięte. Jazda na biegówkach dostarcza wspaniałych wrażeń i pozwala na obcowanie z przyrodą sam na sam. Przy biegówkach nie stoisz w kolejce na stoku i znacznie zmniejszasz ryzyko kontuzji. Do złamań dochodzi zwykle tylko wtedy, kiedy narciarz wpadnie do dziury, przykrytej cienką warstwą śniegu, ale to zdarza się przy jeździe na dziko. Co więcej – na nartach biegowych może jeździć niemal każdy. Nie wymagają ani doskonałej kondycji (za to ją poprawiają), ani wielkich nakładów finansowych, ani wcześniejszego treningu. Świetnie wpływają na układ krążenia, poprawiają wydolność serca i płuc. 

Sprzęt do jazdy na nartach

Bez sprzętu wyprawa na narty się nie uda. Przed pierwszą jazdą musisz mieć więc narty biegowe wraz z wiązaniami i kijkami do biegówek oraz buty. Na biegówkach jeździ się dwoma technikami – klasyczną oraz łyżwową (ta druga najlepiej sprawdza się na przygotowanych trasach). Narty biegowe poznasz po tym, że ich spody mają wzór dachówki, rybiej łuski albo skóry węża, co zapobiega cofaniu się podczas marszu. Mogą być drewniane albo z tworzywa sztucznego (te są lżejsze i nie wymagają ciągłego smarowania).

Łatwiej jeździ się na nartach krótszych, więc nie zawsze trzeba stosować zasadę, że narta postawiona przy boku powinna sięgać do nadgarstka wyprostowanej i wyciągniętej dłoni. Kijki do biegówek powinny być lekkie i sięgać ci do ramienia. To najbardziej zalecana długość do jazdy turystycznej. Wiązanie i buty kupuje się zwykle w komplecie. Buty muszą być lekkie, wygodne i z elastyczną podeszwą.

Ubranie na narty

Najlepszy na biegówki będzie wełniany sweter albo ciepły polar, oddychająca kurtka, która przepuszcza na zewnątrz parę wodną, ale nie wpuszcza wody i chroni przed wiatrem, spodnie, które nie przepuszczają wilgoci, pięciopalcowe rękawiczki, czapka, szalik. Przyda się na pewno mały plecak na butelkę z napojem, kanapkę, małą przekąskę. Warto mieć też przy sobie okulary przeciwsłoneczne.

Jak zacząć jeździć na nartach?

Jeśli nigdy nie jeździłaś na biegówkach, zacznij od zaplanowania krótkiej wycieczki, najlepiej po przygotowanej trasie. Postaraj się opanować technikę klasyczną, a dopiero później łyżwową. Szybko się przekonasz, że to nic trudnego! Twoje ciało podpowie ci, co masz robić. Wystarczy przypiąć deski i zrobić pierwszy krok.

 


 
   
   

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.