Skóra zimą często bywa przesuszona, szorstka i zaczerwieniona. Mróz, wiatr, różnica temperatur i suche powietrze w domach dają jej się we znaki. Na szczęście można temu zaradzić, odpowiednio ją pielęgnując.

Tekst: Antonina Majewska

skóra zimą

 

Podstawowym zadaniem w pielęgnacji skóry zimą jest troska jej nawilżenie. Im skóra jest bardziej sucha lub ma problemy z rozszerzonymi naczynkami, tym większej kołderki ochronnej potrzebuje. Zimą trzeba więc używać kosmetyków, które nie tylko zabezpieczą naskórek (natłuszczą go), ale też uszczelnią warstwę rogową skóry i nie pozwolą wyparować wodzie. Ich rodzaj dobieramy do rodzaju skóry, pamiętając, że nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia i może być odwodniona w głębokich partiach.

Kiedy jednak temperatura powietrza spada kilka stopni poniżej zera, warto sięgnąć po kremy ochronne na dzień – tłuste lub półtłuste. Posmarowana nimi twarz czuje się jak w termosie, ale jednocześnie powłoka tłuszczu na skórze utrudnia jej wymianę cieplną z otoczeniem, dlatego po powrocie do domu dobrze jest zrobić demakijaż i nałożyć porcję kremu nawilżającego.

Koniecznie jest też używanie kremów z filtrami UV. Na co dzień wystarczy tzw. filtr miejski (SPF 15), a kiedy słońce mocniej operuje zalecany jest już filtr SPF 50. Kosmetyków z filtrami warto używać również do ust. Dzięki temu będą nie tylko dłużej młode, ale też lepiej chronione przed wirusem opryszczki (aktywizuje się on przy silnym nasłonecznieniu, wyziębieniu organizmu i przemęczeniu).

Pielęgnacja skóry dłoni 

Zimą miej pod ręką (w domu, w pracy, w torebce) krem do rąk. Nacieraj nim skórę po każdym myciu, a przed wyjściem na dwór wkładaj rękawiczki. Jeśli pierzchną ci dłonie (czemu sprzyjają płyny do dezynfekcji) zrezygnuj z rękawiczek wełnianych – mogą podrażniać skórę i zamiast nich noś polarowe lub wyścielone polarem. Przy popękanej skórze dłoni zastosuj silniejszą kurację. Przed snem posmaruj skórę kremem nawilżającym, na to połóż warstwę wazeliny i włóż bawełniane rękawiczki. Efekt błyskawiczny i zadziwiający!

Jak chronić usta?

Usta nie mają gruczołów łojowych więc bardzo łatwo ulegają wysuszeniu pod wpływem mrozu, wiatru, czy klimatyzacji. Szkodzą im też promienie słoneczne. Nie wolno ich więc oblizywać na mrozie czy wietrze i zawsze przed wyjściem na dwór należy je zabezpieczyć pomadką ochronną z filtrami. Dobrze, jeśli będzie zawierała wazelinę, olejki zmiękczające, glicerynę, witaminę E, która, która chroni i odżywia skórę. Raz na tydzień warto też zafundować ustom peeling oraz maseczkę z miodu (słodki kosmetyk trzeba nałożyć na wargi na kilka minut). Jeśli chcesz mieć piękne usta, pamiętaj o witaminie B w diecie – chroni wargi przed pękaniem.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.