Kiedy wszystkie instytucje zamykają swoje podwoje w obawie przed zarażeniem, a nie my nie opuszczamy naszych mieszkań, pozostaje nam kultura w domu. Dobrze, że jest Internet…

Tekst: Joanna Zaguła

Od kiedy okazało się, że wychodzenie z domu nie jest wskazane, Internet zawrzał od możliwości spędzania czasu online. Wiele z nich istnieje już od dawna, inne powstają właśnie z tej wyjątkowej okazji. Wcześniej – mimo iż w sieci zawsze spędzaliśmy mnóstwo czasu – to po rozrywkę w większości woleliśmy wychodzić z domu. A teraz kina, teatry, kluby koncertowe, muzea – wszystko zamknięte. Nawet jeśli nie należymy do osób, które co tydzień chodzą do teatru, a każdy wieczór spędzają w kinie, to jednak po pewnym czasie zaczyna nam brakować takich luksusów. Na szczęście szczególnie teraz łatwa do znalezienia jest kultura w domu.

Na pewno nie jest dla was zaskoczeniem, że w domu można oglądać filmy online. Znane serwisy streamingowe przeżywają teraz największe oblężenie. Jeśli jednak macie ochotę na coś nowego, a może nie posiadacie jeszcze konta na żadnym z tych serwisów i nie spieszy się wam, by je zakładać, są inne opcje. Na przykład serwis vod.pl za darmo udostępnia przeróżne szalone filmy klasy Z. O potworach z kosmosu, dziwnych wydarzeniach w sennych miasteczkach i podejrzanych plagach. Są to filmy w tak oczywisty sposób złe, że można się na nich świetnie bawić i przez chwilę zapomnieć o prawdziwych problemach. Jeśli zaś wolicie coś na lepszym poziomie, to na vod.pl za darmo obejrzycie też stare polskie filmy.

Gdy macie ochotę na sztuki teatralne, polecam serwis Ninateka. Znajdziecie tam ogromny wybór naprawdę najwyższej klasy spektakli.

Zamiast wizyty w muzeum na żywo, można obejrzeć Polin (Muzeum Historii Żydów Polskich) z Maciejem Orłosiem albo wybierać spośród najbardziej znanych galerii i muzeów świata, które udostępniły swoje zbiory w ramach Google Arts & Culture. A by lepiej poradzić sobie ze stresem, spróbujcie kolorowanek. Ma to o tyle dużo wspólnego ze sztuką, że w ramach wspólnej akcji ponad setka instytucji udostępniła swoje zbiory w takiej właśnie formie.

A kto tęskni za koncertami i nie wystarczają mu nagrania, niech pilnie śledzi konta społecznościowe swoich ulubionych artystów. W ostatnim czasie często nadają oni krótkie darmowe koncerty ze swoich domów. W Polsce zrobili tak np. Paula i Karol, a za granicą Pink, Miley Cyrus czy Lohn Legend.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.