„Puste jest piekło” to uhonorowany nagrodą Edgar Allan Poe Award kryminał roku. Zdaniem brytyjskiego dziennika „The Times” nie bez przyczyny.

Tekst: Sylwia Skorstad

puste jest piekło - książka na weekend

Ella Elphick, nauczycielka angielskiego w elitarnym gimnazjum w Talgarth, zostaje zamordowana w swoim domu. Napastnik pchnął ją wielokrotnie nożem, a przy zwłokach zostawił wiadomość z cytatem z „Burzy” Shakespeare’a: „Puste jest piekło”. Tę samą frazę wykorzystał również w swoim niepokojącym opowiadaniu pisarz, którego biografię pisze koleżanka zamordowanej, Clare Cassidy. Clare, podobnie jak inni nauczyciele, zostaje przesłuchana przez policję. Śledztwo, wspólnie z partnerem, prowadzi detektyw Harbinder Kaur, absolwentka tego samego gimnazjum.

Wszystko wskazuje na to, że ofiara znała swojego napastnika. Policja przygląda się byłym partnerom Elli, jej kolegom z pracy, a nawet uczniom. Nauczycielka miała wcześniej romans z jednym z kolegów, który potem często ją nagabywał. Miała również problem z jednym z uczniów po tym, jak wytknęła mu, iż nietaktowne było wysyłanie jej kartki walentynkowej. Zagadkę kryminalną mógłby pomóc rozwiązać dziennik prowadzony przez Clare, jednak ta nie ma ochoty go ujawniać. Zmienia zdanie dopiero, gdy zauważa, że ktoś zrobił w nim tajemniczy dopisek.

Zagadka kryminalno-literacka

„Puste jest piekło” to idealny kryminał dla wielbicieli literatury oraz bibliotek. Intryga ma związek z książkami, kreatywnym pisaniem oraz biografią pisarza niegdyś zamieszkującego budynek, w którym obecnie mieści się gimnazjum. Przede wszystkim to jednak dobry, napisany z polotem, kryminał. Czytelnik ma możliwość śledzenia akcji z perspektywy trzech różnych narratorów: policjantki Harbinder Kaur, nauczycielki Clare Cassidy oraz Geaorgii, uczennicy gimnazjum i zarazem córki Clare. Każda z narratorek pokazuje historię oraz wzajemne relacje z ludźmi w inny sposób.

puste jest piekłoPoczątek cyklu

„Puste jest piekło” to pierwsza część nowego cyklu z detektyw Harbinder Kaur w roli głównej.

„Nie mam nic przeciwko jego żonie. Właściwie często jej współczuję, wyszła za człowieka, który układa kolorami skarpetki w szufladzie.”

Elly Griffiths „Puste jest piekło”, Wydawnictwo Albatros

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.