Bankowanie krwi pępowinowej ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ona źródłem komórek macierzystych, które mogą przekształcić się w każdą tkankę. Dlatego można wykorzystywać je w leczeniu. Przechowywanie krwi pępowinowej jest ponadto bezpieczne i może trwać nawet kilkadziesiąt lat.
We krwi pępowinowej znajdują się multipotencjalne komórki macierzyste. Ten rodzaj ma zdolność nie tylko do intensywnego namnażania się i tworzenia kolonii, ale także do przekształcania się w inne tkanki, np. krew, mięśnie lub szpik kostny. Dlatego zaczęto przeprowadzać liczne badania, które pomogłyby ustalić, w jaki sposób można wykorzystać te właściwości. Potwierdzono, że komórki macierzyste są skuteczne w leczeniu wielu chorób uznawanych do tej pory za nieuleczalne.
Zastosowanie komórek macierzystych uznano za skuteczne w leczeniu:
- ostrych białaczek,
- przewlekłych białaczek,
- niedokrwistości opornych na leczenie,
- zespołów mieloproliferacyjnych,
- zespołów rozrostowych układu chłonnego,
- chorób związanych z brakiem enzymów,
- dziedzicznych zaburzeń krwinek płytkowych,
- dziedzicznych zaburzeń układu odpornościowego,
- niektórych nowotworów złośliwych.
Badania dotyczące komórek macierzystych wciąż trwają. Prowadzone są także terapie eksperymentalne. Dzięki temu lista chorób, które mogą być nimi leczone, stale się wydłuża.
Komórki macierzyste można przechowywać przez wiele lat
Komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej przechowuje się w specjalnych pojemnikach, które są zanurzone w ciekłym azocie. Temperatura, która panuje w takich warunkach, wynosi nawet –190℃. Jednakże nie ma ona żadnego wpływu na właściwości i funkcje komórek macierzystych – po rozmrożeniu nadal intensywnie się namnażają i przekształcają w dowolne tkanki organizmu.
Co ciekawe, komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być przechowywane nawet przez kilkadziesiąt lat. Japońscy naukowcy sprawdzili to na przykładzie materiału zamrożonego w 1973 roku. Nie stwierdzili oni, aby tak długi czas wpłynął negatywnie na właściwości komórek.
Z komórek macierzystych mogą skorzystać też inni
Komórki macierzyste mogą być w razie potrzeby wykorzystane do leczenia członka rodziny dziecka, od którego zostały pobrane. Ponadto istnieją publiczne banki komórek macierzystych, do których rodzice przekazują charytatywnie krew pępowinową. Wówczas mogą z niej skorzystać osoby niespokrewnione (jeżeli zachodzi zgodność tkankowa), które wymagają tego typu terapii.
Pobranie krwi pępowinowej jest bezpieczne
Pobranie krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Materiał uzyskuje się z tej części pępowiny, która została odcięta. Zabieg przeprowadza ponadto przeszkolona osoba z personelu medycznego (najczęściej położna) z zachowaniem wszystkich zasad higieny. Należy także pamiętać, że przed zamrożeniem krew pępowinowa jest dokładnie badana pod kątem m.in. chorób zakaźnych. Rodzice, którzy zdecydowali się na bankowanie komórek macierzystych, nie muszą obawiać się, że zaszkodzą swojemu dziecku.
Teraz bardziej doceniam potencjalne korzyści z tego płynące choć wcześniej myślałam racjonalnie inaczej bo miałam ku temu powody.
Nigdy się dłużej na ten temat nie zastanawiałem. Bardzo ciekawy wpis.