Jak finanse wpływają na relacje partnerskie Polek i Polaków? Okazuje się, że oszczędności, uczciwość i wspólne zarządzanie domowym budżetem są kluczowe dla budowania trwałych i szczęśliwych związków, co jednak nie wyklucza sytuacji, że nie zawsze mówimy partnerowi prawdę o swoich wydatkach.
Najnowsze badanie „Miłość i pieniądze”, przeprowadzone na zlecenie Goldman Sachs TFI, ujawnia, jak finanse wpływają na relacje partnerskie i ogólne zadowolenie z życia Polek i Polaków. Co budujące – wyniki pokazują, że większość polskich par jest zadowolona ze swoich relacji. Aż 79% ocenia swój związek pozytywnie, a 31% osiąga najwyższy poziom zadowolenia. Okazuje się, że dobre relacje przekładają się na ogólne szczęście – im lepszy związek, tym wyższe poczucie satysfakcji z życia. Kobiety i mężczyźni deklarują podobny poziom zadowolenia, niezależnie od tego, czy są w związku partnerskim, czy małżeńskim.
„Analiza wyników badania wskazuje, że wspólny budżet w związku sprzyja szczęściu i satysfakcji partnerów, niezależnie od tego czy to związek partnerski czy małżeński” – mówi prof. UW dr hab. Katarzyna Sekścińska, autorka badania.
Aż 60% polskich par decyduje się na prowadzenie wspólnego domowego budżetu, przy czym w małżeństwach odsetek ten wynosi 86%, a w związkach partnerskich 28%. Osoby, które łączą swoje finanse, są wyraźnie bardziej zadowolone zarówno ze związku, jak i generalnie, z życia. Wspólne zarządzanie majątkiem sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i zaufania. Dodatkowo posiadanie oszczędności lub inwestycji wpływa pozytywnie na satysfakcję z życia, szczególnie w małżeństwach. 47% badanych deklaruje, że ma oszczędności, a 21% dodatkowo aktywnie inwestuje.
„Może pieniądze nie dają szczęścia, ale mogą dać spokój i poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe posiadanie inwestycji nie ma aż takiego wpływu na zadowolenie ze związku, jeśli nie towarzyszy im właśnie posiadanie oszczędności, którymi można swobodnie dysponować” – mówi Radosław Sosna, członek zarządu Goldman Sachs TFI.
Kochanie, przecież mam to od dawna…
W 9 na 10 związków partnerzy znają swoje wzajemne zarobki. Wzajemna świadomość dochodów sprzyja wyższej satysfakcji ze związku i życia. W przypadku małżeństw dokładna wzajemna znajomość zarobków jest kluczowa do zapewnienia zadowolenia ze związku, podczas gdy w związkach partnerskich wystarczy ogólna wiedza.
Jednocześnie 64% kobiet i 65% mężczyzn przyznaje, że przynajmniej raz nie powiedziało partnerowi całej prawdy o swoich wydatkach. Im częściej partnerzy mijają się z prawdą, tym niższy deklarują poziom satysfakcji ze związku i życia. Kobiety najczęściej ukrywają zakupy ubrań (64%) oraz kosmetyków (50%), zaś mężczyźni nie przyznają się do wydatków na elektronikę (49%) i sprzęt RTV/AGD (31%). Dodatkowo prawie jedna trzecia badanych przynajmniej raz przekonywała swoich partnerów, że nowy wydatek to jednak stary zakup. Dodatkowo ponad połowa badanych kobiet i mężczyzn przyznała, że przynajmniej raz czy dwa razy zdarzyło im się powiedzieć, że kupili coś taniej niż w rzeczywistości.
Rozmowy o pieniądzach i kłótnie o finanse
82% badanych uważa, że szczere rozmowy o pieniądzach są podstawą zdrowej relacji, zaś w opinii 77% Polek i Polaków brak rozmów może być źródłem poważnych kryzysów w związku.
„Badanie dowodzi, że pozytywne nastawienie do rozmów o pieniądzach, także tych trudnych, np. o finansowych kłopotach, wiąże się z wyższą satysfakcją z życia i związku. 50% kobiet jest gotowe podzielić się z partnerem kłopotem, niezależnie od wagi problemu, podczas gdy taką gotowość ma 40% mężczyzn. Może to wynikać z tradycyjnych ról społecznych przypisujących mężczyznom odpowiedzialność za finanse” – komentuje prof. UW dr hab. Katarzyna Sekścińska.
W 70% par rozmowy o finansach inicjowane są równie często przez obie strony. Z drugiej strony 40% mężczyzn i 30% kobiet uważa, że można tworzyć szczęśliwy związek przez całe życie, nie podnosząc tematu pieniędzy.
Jednocześnie 76% przebadanych par doświadczyło sporów lub konfliktów, których przyczyną były finanse. 58% par deklaruje, że udaje im się rozwiązywać spory o pieniądze w sposób satysfakcjonujący dla obu stron, jednak 17% przyznaje, że rzadko lub niemal nigdy nie dochodzi do porozumienia. 36% badanych przyznaje, że rozmowy o pieniądzach często kończą się kłótnią, podczas gdy 73% stara się prowadzić je spokojnie i bez podnoszenia głosu. Najczęstszym powodem kłótni jest zasadność wydatków (39% wskazań), to ile wydaje druga strona na utrzymanie domu i zaciąganie zobowiązań (po 12%). Jedynie 5% kłótni polskich par dotyczy hazardu i gier loteryjnych.
Badanie wskazuje, że o pieniądzach warto rozmawiać na wczesnym etapie związku. Pary, które wcześniej rozmawiały o pieniądzach, deklarują wyższy poziom satysfakcji ze związku i życia.
Jak związek to ze wspólnym kontem i budżetem
Najszczęśliwsze pary trzymają pieniądze na wspólnym koncie – aż 24% par, które decydują się na takie rozwiązanie, deklaruje najwyższy poziom satysfakcji ze związku i życia. Z kolei najmniej zadowolone są te, które zarządzają finansami niezależnie – 52% par trzyma swoje dochody na osobnych kontach, a w tej grupie odnotowuje się niższy poziom zadowolenia zarówno z relacji, jak i z życia ogółem.
Podobnie na zadowolenie ze związku wpływa sprawiedliwy podział wydatków. Kobiety są szczęśliwsze, gdy obydwoje partnerów ma równy wkład w pokrywanie kosztów życia –73% kobiet w małżeństwach i 80% w związkach partnerskich deklaruje zadowolenie z takiego podziału zaangażowania finansowego. Mężczyźni natomiast są mniej zadowoleni, gdy czują, że partnerka płaci za dużo – 18% mężczyzn w małżeństwach i 14% w związkach partnerskich wyraża niezadowolenie, gdy ich wkład finansowy jest mniejszy niż partnerki. Co ciekawe, kobiety rzadziej odczuwają dyskomfort w sytuacji, gdy płacą więcej niż partner – tylko 25% kobiet w małżeństwach i 12% w związkach partnerskich uważa, że ich udział w wydatkach jest zbyt duży.
Badanie „Miłość i pieniądze” zostało przeprowadzone na zlecenie Goldman Sachs TFI w grudniu 2024 roku na próbie 1101 dorosłych Polaków pozostających w związkach partnerskich lub małżeństwach.