Wobec piękna i ogromu kosmosu maleją nasze problemy. Dlatego, by się zrelaksować, radzimy wam, gdzie oglądać gwiazdy.

Tekst: Joanna Zaguła

Nigdzie nie wypoczniecie tak, jak pod gwiazdami. To nie tylko piękny widok, ale też poczucie bliskości natury i świadomość jej ogromu. Niektórych to przeraża, a innych uspokaja. Bo przecież, czym są nasze nawet największe problemy w porównaniu z ogromem Drogi Mlecznej. A nawet ona jest tylko niewielką cząstką kosmosu. Poza tym gwiazdy oglądamy zazwyczaj w miejscach zaciemnionych, możliwie oddalonych od cywilizacji. I samo to pozwala się zrelaksować, bo działa na nas mniej bodźców. Nie musicie od razu inwestować w teleskop czy lunetę (choć to fajne gadżety), na początek wystarczy gołe oko, ewentualnie lornetka.

W mieście

Tak, da się oglądać gwiazdy także w mieście. Oczywiście widać ich mniej, ale czasem może to być zaletą. Bo, kiedy widzimy tylko te najjaśniejsze gwiazdy i konstelacje, łatwiej będzie nam rozpocząć przygodę z ich rozpoznawaniem. Mimo wszystko szukajmy jednak miejsc jak najmniej oświetlonych. Możemy usiąść w parku, a najlepiej na jakimś wzgórzu. Dobrze widać gwiazdy też nad wodą jeziora, morza czy sporej rzeki. Bo przynajmniej od strony wody nic nie świeci.

W górach

Tam jesteśmy nie tylko bliżej gwiazd, ale często dalej od świateł i ludzkich siedzib. W dodatku na szczytach, szczególnie na tych wysokich, nic nie zasłania nam widoku. Brak tam budynków, a roślinny są niskie. W Polsce warto wybrać się w Beskid Żywiecki, gdzie znajduje się obszar ochrony ciemnego nieba.

Na wsi

Wciąż znajdziemy w kraju takie wsie, gdzie nocą jest zupełnie ciemno. Lampy przydrożne nie są bynajmniej standardem wszędzie w Polsce. Już samo wyciemnienie pomoże wam zobaczyć duuuużo więcej. Ja sama zachwyciłam się tym, że na Podlasiu niebo nocą jest usłane gwiazdami, a Drogę Mleczną mamy jak na dłoni. Aby sprawdzić, gdzie niebo jest najciemniejsze, wejdźcie na stronę Light Pollution Map.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.