Portrety kobiet mogą być mniej lub bardziej dosłowne. Niektóre zachwycają szczegółowością, inne – nieskrępowaną kreatywnością. Jak uchwycić na płótnie piękno w całej jego ulotności i różnorodności? Twórczość młodej polskiej malarki Dominiki Kędzierskiej łączy fotorealistyczną precyzję z efemeryczną wizją kobiecości. 

Tekst: Karolina Majewska 

Zdjęcia: archiwum prywatne Dominiki Kędzierskiej 

Dominika Kędzierska i jej portrety kobiet
Dominika-Kędzierska na tle obrazu

Dominika Kędzierska tworzy swoje prace z imponującą precyzją. To charakterystyczne portrety kobiet, które ukazują twarze w różnych, często nieoczywistych formach. Czasem widzimy całą twarz, w innych obrazach zaledwie jej fragment. Tajemnicze usta i oczy przykuwają uwagę nieobdartą ze zmysłowości szczegółowością. Faktura skóry, cienie, kolory, głębia spojrzenia… Malarka dba nie tylko o zachowanie realistycznych proporcji i formy, ale i każdy, nawet najmniejszy detal  od linii żuchwy do kształtu brwi. Wszystkie kobiety na jej obrazach są wyjątkowe, a ich uroda  niepowtarzalna.

Refleksyjne spojrzenie na ciało

Technika Kędzierskiej robi wrażenie, doskonale naśladuje rzeczywistość. Fotorealizm zawsze był dla artystów sporym wyzwaniem wymagał nie tylko doskonałych umiejętności technicznych, ale również unikatowego podejścia do tematu i wypracowania własnej estetyki i wrażliwości. Malarka po ukończeniu Liceum Plastycznego sama rozwija swój warsztat, dążąc do osiągnięcia wizualnej perfekcji. Kędzierskiej udało się wypracować własny artystyczny język oparty na urefleksyjnieniu kobiecego ciała.

Portrety kobiet w otoczeniu natury

Umieszczenie kobiecych twarzy i sylwetek na tle natury w delikatny sposób eksponuje i wydobywa ich szlachetne, wrodzone piękno. Leśne krajobrazy, roślinne ornamenty, płatki kwiatów, gałęzie drzew to wszystko towarzyszy bohaterkom Kędzierskiej, które przyroda czule otula. Pozornie dziki, pierwotny świat nabiera łagodności. Artystka patrzy na naturę kobiecym okiem kobiety świadomej swojej wrażliwości, delikatności i siły. 

portrety kobiet
Dominika Kędzierska, olej na płótnie 2021

Kobieca energia

Obrazy Kędzierskiej posiadają magiczną, melancholijną aurę, a wszystko za sprawą organicznego zestawienia tego, co kobiece z tym, co naturalne. Artystka poszukuje powiązań, a wspólny mianownik dostrzega w cykliczności, przemijaniu, transformacji. Kobiece doświadczenia znajdują odzwierciedlenie w świecie przyrody, który bezustannie odradza się na nowo. 

W objęciach czasu

Wiele z obrazów Kędzierskiej zostało zainspirowanych konkretnymi porami roku, a nawet poszczególnymi miesiącami. Każdej pracy towarzyszy spójna i klimatyczna paleta kolorystyczna. W pracach z serii July dominuje złoto, a już w January chłodniejsze barwy. Artystka dba o to, by stan roślinności na jej obrazach odpowiadał ich naturalnemu cyklowi rozkwita więc na wiosennych portretach, a obumiera na zimowych. Upływ czasu zmienia również i kobiece ciało, a odbicia światła muskające skórę odsłaniają naturalne piękno pełne witalności i kruchości jednocześnie.

Dominika Kędzierska, olej na płótnie 2022
No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.