Wciąż można spotkać się ze stereotypem chuderlawego weganina jedzącego marchewkę. Tymczasem wystarczy spojrzeć na sportowców-wegan, by przekonać się, że te utarte poglądy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a dieta wegańska przynosi szereg korzyści.
Tekst: Klaudia Pieczykolan
Co z białkiem?
Najczęściej powielanym mitem na temat diety wegańskiej jest zbyt niska ilość białka w produktach roślinnych. Uważa się, że aby być dobrze zbudowanym, należy jeść duże ilości mięsa, które przecież zawiera białko, a to ono buduje mięśnie. Prawda jest taka, że różnorodny sposób odżywiania wegan zapewnia aminokwasy uzupełniające się nawzajem. Spokojnie można w ten sposób dostarczyć sobie pełnowartościowego białka, pozbawionego niebezpiecznych tłuszczy i związków chemicznych. Przykładowo fasola zawiera więcej białka niż mięso z kurczaka. Podstawą dobrze zbilansowanej diety wegetariańskiej są: rośliny strączkowe (takie jak soczewica, fasolka, ciecierzyca), produkty sojowe (tofu, mleko sojowe) oraz orzechy i nasiona.
Najważniejsze jest łączenie białek w taki sposób, by się nawzajem uzupełniały. Talerz powinien być kolorowy i różnorodny. Rośliny zawierają też niezbędne węglowodany i zdrowe tłuszcze. Ponadto, jak wynika z badań, dieta wegetariańska poprawia stan układu sercowo-naczyniowego, podnosi wytrzymałość i ułatwia regenerację organizmu po wysiłku.
Sportowcy na diecie wegańskiej
Jeśli nie lubisz lub ze względów etycznych nie chcesz jeść mięsa i z tego powodu wciąż spotykasz się z pełnymi troski i zmartwienia uwagami bliskich, możesz posłużyć się poniższymi przykładami. To tylko kilku spośród wielu sportowców na diecie wegańskiej.
- Amanda Reister – zawodniczka sportów sylwetkowych i bokserka, któraod dziecka jestna diecie wegetariańskiej, apóźniej przeszła na weganizm. Ma na swoim koncieliczne osiągnięcia,takie jak wygrana w mistrzostwach Natural North America Bodybuilding and Fitness w 2011 roku.
- Brendan Brazier – były kanadyjski sportowiec wytrzymałościowy. Pisarz i zwolennik diety wegańskiej. Stworzył linię produktów spożywczych i suplementów Vega.
- Helen Fines – biegaczka, która była członkinią brytyjskiego zespołu podczas mistrzostw w biegach górskich World Long Distance w 2011. Od roku 2009 jest na diecie wegańskiej.
- Meagan Duhamel – kanadyjska łyżwiarka figurowa, mistrzyni olimpijska z Pjongczangu, wicemistrzyni olimpijska z Soczi z roku 2014, siedmiokrotna mistrzyni Kanady. Od grudnia 2008 roku jest weganką.
Jeśli interesujesz się dietą bezmięsną, a także sportem, wcale nie musisz rezygnować z roślinnego jedzenia. Okazuje się, że taki styl odżywiania niesie same korzyści. Warto jednak pamiętać, że samo przejście na dietę wegańską nie gwarantuje poprawy zdrowia i jakości życia. Niedobory zdarzają się na każdej diecie, również tej tradycyjnej. Regularne wykonywanie badań powinno wejść nam w nawyk bez względu na styl życia. Żaden, nawet zdrowy produkt nie może być przewodnim. Dieta powinna być różnorodna i urozmaicona.