Od 20 do 28 września będzie trwał Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tym razem jego hasło przewodnie brzmi „pneuma”.

Tekst: Joanna Zaguła

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu Warszawska Jesień jest „pneuma”, czyli słowo o wielu znaczeniach zmieniających się historycznie. Może to być powietrze, poruszenie, tchnienie, wiatr dziejów. Relacje muzyki z tym pojęciem eksplorują w tym roku organizatorzy festiwalu. Szczególnie ciekawe będzie użycie powietrza w muzyce. Jest ono bowiem przestrzenią, w której przenosi się dźwięk, może ono być też jego źródłem. W czasie inauguracji zabrzmi związana z powietrzem muzyka Thurídur Jónsdóttir, a podczas finału utwory Jonathana Harveya.

Nazwę tego festiwalu na pewno kojarzycie. A skojarzenie pewnie wiąże się z muzyką współczesną. Rzeczywiście, to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej. Jak co roku usłyszycie tu więc najnowsze kompozycje, być może nie najłatwiejsze dla niewprawionego ucha, ale na naprawdę najwyższym światowym poziomie. Dodatkowo w tym roku muzyce będą towarzyszyć działania performatywne i teatralne. W programie znajdą się spektakle muzyczne i wydarzenia w Instytucie Teatralnym. Zostaną tam zaprezentowane filmy o Zygmuncie Krauzem i z rejestracjami utworów Agaty Zubel oraz Andrzeja Krzanowskiego wykonanymi na poprzedniej edycji festiwalu.

Także w Instytucie Teatralnym znajdziecie wydarzenia w cyklu „Warszawskiej Jesieni Klubowo”. W ramach „Małej Warszawskiej Jesieni” będą się zaś obywać performanse, działania w przestrzeni Parku Rzeźby w Królikarni oraz koncert na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i spacer muzyczny po Muzeum Warszawy. Nie ma was w Warszawie? Każdego festiwalowego dnia słuchajcie audycji „Festiwalowe Radio Internetowe” Moniki Pasiecznik i Tomasza Biernackiego.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.