Oświetlenie w domu to temat rzeka. Istnieje tyle różnych sposobów zamocowania, lampek, tyle stylów ich abażurów, wielkości… Oto nasza propozycja, co wybrać.

Tekst: Joanna Zaguła

Żyrandole od Lene Bjerre

Słońce chowa się za horyzont coraz wcześniej, więc i światła w domu mamy coraz mniej. To dobry moment, żeby przemyśleć oświetlenie w domu i ewentualnie poprawić sobie humor, doświetlając się nową lampą. Mamy już dosyć gołych żarówek na kablu czy lamp w stylu studia fotograficznego. Jest przecież na rynku tak wiele innych modnych modeli.

Lampki stołowe

To takie, które można postawić na stole, biurku, komodzie. Są zazwyczaj niewielkie, ale i takie nieco większe czasem sprawdzają się w takich aranżacjach. Mają różne zadanie. Te biurkowe oświetlają punktowo miejsce pracy. Inne, szczególnie takie z abażurem, tworzą klimat we wnętrzu. Pokój bowiem zawsze wygląda przyjemniej w świetle kliku małych lampek niż jednej górnej. Takie światło jest bardziej zniuansowane, miękkie i daje wrażenie przytulności. Proponujemy lampkę nawiązująca stylem do klasycznej biurowej z emaliowanym kloszem, ale w przyjemnym kolorze i na fikuśnych nóżkach, miedzianą delikatną lampkę w stylu mid-century modern i coś dla poszukujących odrobiny szaleństwa we wnętrzu – lampkę podtrzymywaną przez geparda.

Lampa z gepardem, AUDENZA
Lampka stołowa Sherlock, Loaf
Lampa biurowa, Circu

Lampy podłogowe

Z jednej strony także i one przydadzą się do stworzenia przyjemnej atmosfery, ale to także lampy zadaniowe. Znów te z abażurem będą dawać miękkie i mało intensywne światło. A takie posiadające kilka osobnych „główek” z małymi kloszami, które można przekręcać w różne strony, są bardzo przydatne, jeśli chcemy zmieniać kierunek padania światła, czy to podczas oglądania telewizji, jedzenia kolacji, czy spotkania z przyjaciółmi tak, by nikogo nie raziło i nie przeszkadzało. Duże klosze na wysokim wysięgniku to zaś świetna propozycja dla kanapowych moli książkowych, którzy chcą doświetlić sobie miejsce do lektury, zatapiając się wśród poduszek.

Lampa podłogowa Lotus, KOKET
Lampam podłogowa Jackson, DelightFULL
Lampa podłogowa Diane, KSL Living

Lampy sufitowe

Dają najmniej subtelne światło, ale to światło bardzo potrzebne podczas gotowania, sprzątania czy innych czynności wymagających uwagi. To także lampy, które pomagają dopełnić stylizacji. Możecie wybierać między płaskimi plafonami, industrialnymi wiszącymi dużymi kloszami czy eleganckimi żyrandolami. A jeśli podobają się wam te modne żarówki na kablu, kupcie minimalistyczną lampę z miejscem na doniczkę pod gołą żarówką.

Żyrandol Burj, Cove House
Lampa metalowa Lyra, Cult Furniture
Lampka z doniczką, Cult Furniture
No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.