Stereotypowe myślenie zakłada, że mężczyźni mają pociąg do głupiutkich blondynek, zaś kobiety do bogatych samców alfa. W rzeczywistości od ukochanej osoby oczekujemy czegoś innego.

Tekst: Iza Żmijewska

Internet to narzędzie, które można wykorzystać do spektakularnych, szeroko zakrojonych projektów badawczych. Z jego pomocą grupa naukowców zebrała dane od mieszkańców 53 krajów i stworzyła mapę oczekiwań, jakie kobiety i mężczyźni mają wobec romantycznych partnerów. Ankietę dotyczącą cech wymarzonego partnera wypełniło on-line ponad 200 tysięcy osób, zarówno hetero- jak i homoseksualnych.

Uczestnicy ankiety otrzymali listę 23 różnych cech i zostali poproszeni o wybranie oraz uszeregowanie według ważności tych trzech, które chcieliby widzieć u swojego romantycznego partnera. W ten sposób powstała uniwersalna mapa ludzkich pragnień. Co z niej wynika?

Czego pragną mężczyźni:

Na liście życzeń mężczyzn kolejne miejsca zajęły:

– inteligencja (wybrało ją 49% wszystkich badanych);

– dobra prezencja (43% wskazań);

– poczucie humoru (43%);

– uczciwość (29%);

– miły charakter (28%);

– ładna twarz (26%);

– przywiązanie do wartości (17%)

– umiejętności interpersonalne, zdolność do komunikowania się (14%);

– ugodowość, zdolność do podporządkowania się (13%);

– odpowiedni wiek partnerki (6%).

Czego pragną kobiety:

Panie natomiast najwyżej szeregowały następująco te cechy, które pragną znaleźć u wymarzonego partnera:

– poczucie humoru (53%);

– inteligencja (44%);

– uczciwość (39%);

– miły charakter (36%);

– przywiązanie do wartości (21%);

– umiejętności interpersonalne, zdolność do komunikowania się (19%);

– ugodowość, zdolność do podporządkowania się (19%);

– dobra prezencja (17%);

– ładna twarz (12%);

– ambicja (8%).

Jak bardzo się różnimy?

Naukowcy skomentowali rezultaty ostrożnie. Ich zdaniem wyniki są mniej zróżnicowane, niż się spodziewali. 9 z 10 najważniejszych oczekiwanych cech są takie same u kobiet i mężczyzn. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż dla mężczyzn wygląd zewnętrzny ma dużo większe znaczenie niż dla kobiet. Co ciekawe, status ekonomiczny i społeczny pojawił się dopiero w trzeciej dziesiątce listy życzeń obu płci.

Jeśli chodzi o osoby homoseksualne, najważniejsza różnica polega na tym, że przywiązanie partnera do religii i wartości rodzinnych cenią one niżej od przeciętnej. Dla homoseksualnych kobiet inteligencja jest też ważniejsza niż dla innych grup biorących udział w badaniu.

Deklaracje a rzeczywistość

Wyciągając wnioski z tego badania, należy wziąć pod uwagę, iż mierzą one nasze deklaracje. Jak udowodniono w innym projekcie naukowym, te nie zawsze korespondują z realnymi wyborami.

To, kogo uznamy za atrakcyjnego, zależy od bardzo wielu czynników, z których nie każdy jesteśmy w stanie świadomie kontrolować. O tym, kto zostanie naszym partnerem, może zadecydować na przykład jego kod genetyczny i zdolność do przekazywania potomstwu odporności innego rodzaju niż ta, którą kodujemy my sami, okoliczności spotkania (im bardziej emocjonujące, tym silniej rzutują na ogólną ocenę), czy też chwilowy nastrój.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.