Wielkanoc tradycyjnie ma smak drożdżowej babki, sernika, faszerowanych jajek i sałatki jarzynowej. Chrzanu, wędlin, żurku na zakwasie… A gdyby tak tradycyjne słodkości wzbogacić nutką nowoczesności? Co powiecie choćby na ciasta chałwowe?
Sernik podwójnie chałwowy
Sernik z powodzeniem moglibyśmy nazwać „królem” wypieków, które trafiają na stoły w czasie Wielkanocy. W wielu domach ich receptura jest ściśle przestrzegana i przekazywana kolejnym pokoleniom. Jednak coraz częściej możemy spotkać się z jego podkręconą, nowoczesną wersją. Oto przykład – sernik chałwowy.
Składniki:
Spód:
Opakowanie (120 g) okrągłych biszkoptów
Szklanka mleka
Składniki na masę serową:
800 g twarogu na serniki (w wiaderku)
3/4 szklanki cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 jajka
125 ml (pół szklanki) śmietany kremówki 36%
300 g ręcznie wyrabianej chałwy, np. waniliowej Unitop (pokruszonej)
1 łyżeczka soku z cytryny
Polewa:
1 szklanka śmietanki kremówki 36%
300 g pokruszonej chałwy
Przygotowanie:
Przygotować blachę o średnicy ok. 23 cm. Spód wyłożyć papierem do pieczenia. Biszkopty w całości zamaczać w mleku i układać jeden przy drugim tworząc spód. Nasączenie jest ważne, gdyż w przeciwnym razie biszkopty wypłyną i zmieszają się z masą serową w trakcie pieczenia.
Ciasto najlepiej przygotować w mikserze planetarnym, ale wyjdzie też przy użyciu miksera ręcznego. Ser utrzeć z cukrem w dużej misie (lub misie miksera). Dodawać jajka, jedno po drugim, krótko miksując po każdym. Dodać pozostałe składniki i zmiksować, tylko do połączenia się składników – jedynie przez kilka sekund. Na końcu wmieszać pokruszoną chałwę.
Wylać na przygotowany spód, piec w temperaturze 170 stopni przez ok. 1 godzinę. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku. Przygotować polewę, którą polewa się ciasto całkowicie wystudzone.
W rondelku wymieszać śmietankę z pokruszoną chałwą, podgrzewać, cały czas mieszając, by masa się nie przypaliła. Podgrzewać aż masa zgęstnieje i zrobi się jednolita (nie gotować!). Tak przygotowaną polewę wylać na ciasto w blaszce i wyrównać. Ciasto odstawić do lodówki na parę godzin, najlepiej na całą noc przed podaniem.
Tarta chałwowa z owocową nutą
Sekretem dobrej tarty jest szybkie wyrobienie ciasta i schłodzenie go w lodówce. Tajemnicą tarty chałwowej jest z kolei masa na bazie dobrej chałwy, dobrej konfitury (od której zależy poziom słodkości tarty) i serka mascarpone. To propozycja dla prawdziwych łasuchów i dobra alternatywa dla tradycyjnego słodkiego mazurka.
Składniki na kruchy spód:
190 g mąki pszennej
40 g cukru pudru
szczypta soli
100 g masła, zimnego
1 łyżka kwaśnej śmietany
1 żółtko
Przygotowanie:
Mąkę przesiać do dużej miski, dodać pokrojone na plastry masło, wyrobić szybko ręcznie na kruszonkę. Dodać żółtko, cukier, sól, śmietanę i zagnieść (lub szybko zmiksować). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30-60 minut.
Formę na tartę o średnicy 24 cm posmarować masłem i oprószyć mąką lub wyłożyć papierem. Schłodzone ciasto rozwałkować i wyłożyć nim formę. Ponownie schłodzić w lodówce przez ok. pół godziny. Schłodzone ciasto wyłożyć papierem do pieczenia, następnie wysypać kulki ceramiczne, lub ryż, które obciążą ciasto.
Piekarnik nagrzać do 220ºC. Obniżyć temperaturę piekarnika do 200ºC, wstawić ciasto i podpiec przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wstawić z powrotem do piekarnika i piec dodatkowe 8-10 minut, do zarumienienia i wypieczenia spodu. Wyjąć, wystudzić.
Krem:
słoiczek kwaśnej konfitury, np. z porzeczek lub wiśni
100 g chałwy waniliowej
250 g serka mascarpone.
200 ml śmietanki kremówki 30%
1,5 łyżki żelatyny
Żelatynę namaczamy w niewielkiej ilości gorącej wody i w kąpieli wodnej doprowadzamy do jej rozpuszczenia. Ważne, by jej nie zagotować, gdyż wówczas żelatyna straci swoje właściwości. Przestudzamy do temperatury pokojowej. Śmietanę ubijamy z serkiem mascarpone, dodajemy chałwę, na końcu delikatnie wlewamy żelatynę.
Upieczony spód smarujemy konfiturą, a następnie wykładamy ubity krem. Schładzamy w lodówce przez minimum 4 godziny, przed podaniem dekorujemy wiórkami czekoladowymi.