Dorosły człowiek potrzebuje średnio 8 godzin snu. Jednak czas nocnego odpoczynku zależy od indywidualnych potrzeb i powinien trwać tak długo, abyśmy po przebudzeniu czuli się wypoczęci i zregenerowani.
Sen jest stanem spontanicznej utraty świadomości. W ludzkim organizmie zachodzą wtedy procesy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania – reguluje się ciśnienie, uspokaja się rytm serca, oddech staje się głębszy i równomierny. Sen ma także zbawienne właściwości dla naszych oczu, które w ciemności odpoczywają. Ponadto w trakcie snu wydzielany jest hormon wzrostu.
Stres źródłem bezsenności
Bezsenność bardzo często idzie w parze z napięciem emocjonalnym. Gdy doświadczamy silnych przeżyć i znajdujemy się w stresujących sytuacjach bywa, że sen nie przychodzi tak łatwo, jak byśmy sobie tego życzyli. Ponadto szybkie tempo pracy, nadmiar obowiązków, również nie wpływają pozytywnie na nasz odpoczynek. Poruszamy się w świecie nieustannego hałasu, po przepełnionych ulicach. Krótko mówiąc – współczesna cywilizacja przyczynia się do powszechnie odczuwanych kłopotów ze snem.
Śpimy coraz krócej
Jak mawiał twórca teorii stresu Hans Hugo Selye: „nie żyjemy, kiedy nie doznajemy w życiu stresu”. Ważne jest jednak, by umieć nad nim zapanować i w miarę możliwości zmniejszyć skutki jego oddziaływania, a szczególnie problemy ze snem. A bezsprzeczny jest fakt, że śpimy coraz krócej. Zabieganie, nawał pracy, codzienne obowiązki nie sprzyjają zrelaksowaniu i odprężeniu. Tymczasem niedospanie pogarsza jakość życia, powoduje zmęczenie, objawia się słabszą koncentracją, częstszym popełnianiem błędów. Istnieją również dowody na to, że niewyspanie sprzyja tyciu i może być odpowiedzialne za problemy z układem krążenia i nadciśnieniem. Dlatego warto pomóc sobie w zasypianiu. Oto lista sprawdzonych sposobów:
- Zadbaj o to, by twoje łóżko służyło tylko do spania i seksu.
- Ustal jedną porę wieczornego odpoczynku i porannej pobudki.
- Ogranicz spożywanie posiłków i napojów przed snem, a kolację zaplanuj najpóźniej na 18.00.
- Pij mniej płynów zawierających kofeinę czy teinę; ogranicz również alkohol i papierosy, szczególnie w porze wieczornej.
- Spraw, by miejsce, w którym śpisz, było przyjemne, zaciemnione – szczególnie jest to ważne latem, kiedy słońce świeci do późnego wieczora.
- Prowadź dzienniczek, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na bezsenność. Notuj w nim godziny kładzenia się do łóżka oraz czas porannych pobudek. Taki notatnik może być wskazówką dla lekarza, jeśli zdecydujesz się na konsultację ze specjalistą.