Dorosły człowiek potrzebuje średnio 8 godzin snu. Jednak czas nocnego odpoczynku zależy od indywidualnych potrzeb i powinien trwać tak długo, abyśmy po przebudzeniu czuli się wypoczęci i zregenerowani. 

sen

Sen jest stanem spontanicznej utraty świadomości. W ludzkim organizmie zachodzą wtedy procesy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania – reguluje się ciśnienie, uspokaja się rytm serca, oddech staje się głębszy i równomierny. Sen ma także zbawienne właściwości dla naszych oczu, które w ciemności odpoczywają. Ponadto w trakcie snu wydzielany jest hormon wzrostu.

Stres źródłem bezsenności 

Bezsenność bardzo często idzie w parze z napięciem emocjonalnym. Gdy doświadczamy silnych przeżyć i znajdujemy się w stresujących sytuacjach bywa, że sen nie przychodzi tak łatwo, jak byśmy sobie tego życzyli. Ponadto szybkie tempo pracy, nadmiar obowiązków, również nie wpływają pozytywnie na nasz odpoczynek. Poruszamy się w świecie nieustannego hałasu, po przepełnionych ulicach. Krótko mówiąc – współczesna cywilizacja przyczynia się do powszechnie odczuwanych kłopotów ze snem.

Śpimy coraz krócej 

Jak mawiał twórca teorii stresu Hans Hugo Selye: „nie żyjemy, kiedy nie doznajemy w życiu stresu”. Ważne jest jednak, by umieć nad nim zapanować i w miarę możliwości zmniejszyć skutki jego oddziaływania, a szczególnie problemy ze snem. A bezsprzeczny jest fakt, że śpimy coraz krócej.  Zabieganie, nawał pracy, codzienne obowiązki nie sprzyjają zrelaksowaniu i odprężeniu. Tymczasem niedospanie pogarsza jakość życia, powoduje zmęczenie, objawia się słabszą koncentracją, częstszym popełnianiem błędów. Istnieją również dowody na to, że niewyspanie sprzyja tyciu i może być odpowiedzialne za problemy z układem krążenia i nadciśnieniem. Dlatego warto pomóc sobie w zasypianiu. Oto lista sprawdzonych sposobów:

 

  • Zadbaj o to, by twoje łóżko służyło tylko do spania i seksu.
  • Ustal jedną porę wieczornego odpoczynku i porannej pobudki.
  • Ogranicz spożywanie posiłków i napojów przed snem, a kolację zaplanuj najpóźniej na 18.00.
  • Pij mniej płynów zawierających kofeinę czy teinę; ogranicz również alkohol i papierosy, szczególnie w porze wieczornej.
  • Spraw, by miejsce, w którym śpisz, było przyjemne, zaciemnione – szczególnie jest to ważne latem, kiedy słońce świeci do późnego wieczora.
  • Prowadź dzienniczek, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na bezsenność. Notuj w nim godziny kładzenia się do łóżka oraz czas porannych pobudek. Taki notatnik może być wskazówką dla lekarza, jeśli zdecydujesz się na konsultację ze specjalistą.
No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.