Najbardziej wpływające na ciało kobiety i jej styl życia są etapy ciąży i połogu oraz w późniejszym już czasie menopauzy. Stwarzają one pewne niedogodności, z którymi każda z nas zmaga się w inny sposób. Większość z tych problemów powoduje zmniejszenie aktywności seksualnej lub jej brak.

W okresie połogu wstrzemięźliwość jest nawet bezwzględnie zalecana, bowiem w ciągu kolejnych 8 tygodni od porodu ciało kobiety potrzebuje regeneracji i czasu.

menopauzaAle co potem?

„Po porodzie następuje rozciągnięcie i zmniejszenie elastyczności ścianek pochwy, które po okresie połogu bardzo często nie wracają już do swego pierwotnego stanu. Może to znacząco zmniejszyć doznania seksualne kobiety, a nawet całkowicie zniechęcić do tego rodzaju aktywności” – mówi dr n. med Mirosław Szlachcic z Ośrodka Medycznego Osteomed w Krakowie.  Często następuje również uszkodzenie systemu nawilżania śluzówki, a blizny i otarcia powstałe przy porodzie nie pozwalają przez długi czas na ponowne cieszenie się bliskością.

Z podobnymi problemami borykają się kobiety w okresie menopauzy. Następuje wtedy  rozregulowanie mechanizmów organizmu, powodując fale gorąca, zmienności nastroju, obniżenie metabolizmu oraz libido, a nawet stany depresyjne. Narządy rodne ulegają zwiotczeniu oraz zaburzony zostaje mechanizm ich nawilżenia.

Najważniejsza jest komunikacja

Mężczyźni często nie zdają sobie sprawy z kłopotliwości tych zmian u swoich partnerek. Najważniejsza rada to delikatność a przede wszystkim szczera rozmowa. Bez niej mężczyzna może uznać, że brak zadowolenia partnerki jest spowodowany jego niekompetencją, często podburza to jego pewność siebie lub wzbudza irytację. U panów starszych doświadczeniem, w połączeniu ze słabnącym wraz z wiekiem poziomem testosteronu może to nawet skutkować częściową, czasową impotencją. A przyczyny braku przyjemności u pań mogą być zgoła inne.

menopauza 2Po menopauzie

Po menopauzie suchość spowodowana zmniejszoną ilością wydzielanych estrogenów, powoduje ograniczenie produkcji śluzu. Penetracja może być zatem bardzo bolesna i wywoływać krwawienie i obtarcia. Bardzo często kobieta w tym okresie jest też rozpalona, ale nie namiętnością do partnera, a blokującymi ją uderzeniami gorąca. Towarzyszy im obfite pocenie się, skutecznie zniechęcając do seksu. Bezsenność czy nietrzymanie moczu to kolejne objawy, zniechęcające kobiety do seksu.

Warto wiedzieć, że oprócz leków, nota bene czasem zmniejszających libido, istnieją naturalne metody leczenia. Istotna jest odpowiednia dieta i duża aktywność fizyczna. Bardzo pomocne są też ćwiczenia mięśni Kegla, pomagające uelastycznić ścianki pochwy, przydatne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i po menopauzie.

Na ratunek? Laser!

Jeśli jednak tradycyjne metody zawiodą lub kobieta zwyczajnie czuje się niekomfortowo ze swoim zmieniającym się ciałem, istnieją sposoby korekcji wyglądu oraz poprawienia funkcjonowania narządów rodnych. Współczesna ginekologia estetyczna stoi na bardzo wysokim poziomie, warto więc skorzystać z jej osiągnięć.

Korekcja laserowa Mona Lisa Touch może poprawić wygląd zewnętrznych warg sromowych i uelastycznić ścianki waginy. „Komórki rozgrzewane są za pomocą lasera, co powoduje ich obkurczenie i poprawę elastyczności. To samo dzieje się z kolagenem – jego włókna stymulowane są do odnowienia. Laser działa również na błonę śluzówki, powodując jej odnowienie, co zdecydowanie poprawia nawilżenie pochwy. Efektem zabiegu jest poprawa estetyki, zwężenie oraz odpowiednie nawilżenie waginy” – tłumaczy dr n. med Mirosław Szlachcic. Zabieg ogranicza również problem wysiłkowego nietrzymania moczu występującego w niektórych przypadkach poporodowych czy w okresie menopauzy.

menopauza 4Korzyści zdrowotne z seksu

Seks poprawia ukrwienie ciała, dotlenia mózg. To tylko niektóre z jego zalet, więc czemu miałabyś z niego rezygnować? Wydarzenia życiowe, takie jak ciąża czy menopauza, są jedynie kolejnym etapem. Nie uniemożliwiają jego uprawiania. Istotna jest jednak przede wszystkim komunikacja między partnerami oraz wiedza na temat procesów zachodzących w ciele kobiety.

1 komentarz
  1. Na początku po porodzie nie miałam ochoty na seks, to jest raczej normalne ;-) Gdy po kilkunastu tygodniach byłam już gotowa pojawił się problem z pochwą, była bardzo sucha i współżycie było niemożliwe, bo bardzo bolało. Lekarz powiedział, żeby kupić preparat z glikogenem i kwasem mlekowym, kupiłam w aptece hydrovag i pomogło. Teraz jest ok. Powrót po porodzie do normalności może być ciężki z wielu powodów. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i wszytko powinno być ok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.