Wybierając okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko to, jak będziemy w nich wyglądać, ale mieć pewność, że chronią oczy przed promieniowaniem UV. 

shutterstock_261687518

Wśród niektórych osób panuje przekonanie, że okulary przeciwsłoneczne to bardziej ozdoba, która przy okazji pozwala nam lepiej widzieć w słoneczne dni. Mało kto wie, jak takie przekonanie może być szkodliwe.

Dwa oblicza UV

Promieniowanie UV to jeden z zakresów światła słonecznego, docierającego do Ziemi. Mimo że jest niewidoczne dla ludzkich oczu, odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Umożliwia syntezę witaminy D i poprawia nastrój, wpływając na produkcję endorfin. Z drugiej jednak strony ma także negatywny wpływ na skórę i oczy, nie tylko latem, ale przez cały rok. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może przyspieszać proces starzenia się oczu a także powodować lub przyspieszać rozwój schorzeń takich jak: zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie rogówki, ślepota śnieżna (występująca również latem, gdy słońce odbija się np. od piasku), czy nawet czerniak. W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że nowotwór ten dotyczy tylko i wyłącznie skóry, tymczasem jest najczęściej występującym nowotworem gałki ocznej u ludzi dorosłych, stanowiąc ok 10% przypadków zachorowań.
Częstymi przypadłościami związanymi ze zbyt dużą ekspozycją oczu na światło słoneczne, są: ból gałek ocznych, łzawienie i podrażnienie oczu. Wymagają one wizyty u okulisty i zastosowania odpowiednich leków – na pewno nie należy bagatelizować tych objawów.

shutterstock_34383898Uważaj na okulary ze sklepu
W sklepach i na straganach znajdziemy niezliczone ilości okularów o różnych kształtach oprawek oraz kolorach soczewek. Ponieważ sprzedawane są jako okulary przeciwsłoneczne, jesteśmy przekonani, że będą nas należycie chroniły przed słońcem. Niestety w wielu przypadkach może być odwrotnie. Przede wszystkim wykorzystywane w takich okularach soczewki są bardzo niskiej jakości i zwykle niezbyt precyzyjnie dopasowane do oprawek. Właściwie trudno nawet nazywać je soczewkami – jest to przeważnie kawałek plastiku mający niewiele wspólnego z soczewką. W przypadku gdy okulary przeciwsłoneczne nie posiadają właściwego filtra UV, mogą zaszkodzić nam bardziej niż ich brak, ponieważ schowana za ciemną soczewką źrenica rozszerza się i wpuszcza więcej światła do wnętrza oka. Dlatego wybierając okulary przeciwsłoneczne w  salonie optycznym, mamy pewność, że specjaliści dobiorą nam odpowiedni kształt oprawy oraz typ soczewek okularowych.

Jakie soczewki?

Jeżeli zależy nam na tym, aby okulary nie tylko dobrze wyglądały, ale także spełniały swoją funkcję, warto wybrać dużą oprawę, tak aby jak najmniej promieni słonecznych wpadało z góry i po bokach okularów. Jednak okulary to nie sama oprawa – to co zapewnia nam ochronę, to zamontowane w niej soczewki, które dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli soczewki są zabarwione, niekoniecznie oznacza to, że chronią one przed promieniowaniem UV. Stopień ochrony zależy od materiału z jakiego są wykonane soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe w indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki w indeksie 1.50, warto nałożyć wówczas dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam 100% ochrony przed UV.

shutterstock_193863758

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Na pewno na stopień zabarwienia soczewek oraz powłokę antyrefleksyjną. Jeżeli wybieramy okulary przeciwsłoneczne, w których chcemy komfortowo czuć się na plaży, wybierzmy zabarwienie o natężeniu 85% lub nawet 90%. Jeżeli chodzi o antyrefleks, to warto pokusić się o specjalną powłokę Hoya UV Control, której zadaniem jest blokowanie szkodliwego promieniowania UV odbijającego się od wewnętrznej powierzchni soczewek. Należy bowiem  pamiętać, że mówiąc o ochronie przeciwsłonecznej, mamy przeważnie na myśli promienie które padają na okulary z przodu. Jednakże część tych promieni dociera również do oczu odbijając się od ich wewnętrznej powierzchni, co ze względu na szkodliwe działanie UV, nie jest bez znaczenia. Wybierając taką powłokę antyrefleksyjną, możemy mieć pewność, że chronimy swoje oczy w 100%.

1 komentarz
  1. najlepiej sobie kupić raz na zawsze dobre okulary za powyżej 100 zł
    , które spiszą się w rzeczywistości tak jak powinny
    ja zakupiłam okulary z arctica warszawa i jestem zadowolona, bo noszenie ich jest dla mnie przyjemnością
    moje oczy na tym nie cierpią, do tego są chronione
    okulary fajnie przyciemnione i bezpieczne i o to chodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.