Wraz z nadejściem cieplejszych dni podejmujemy decyzję o poprawieniu formy. Ścieżki w parkach i lasach zapełniają się biegaczami i rowerzystami. Wiele osób, chcąc jak najprędzej osiągnąć pożądane rezultaty, rozpoczyna treningi zbyt szybko i intensywnie, co często kończy się utratą motywacji i przerwaniem ćwiczeń. Jak tego uniknąć, radzi Tomasz Klisz.

sportTomasz Klisz to biegacz przełajowy, uczestnik zawodów ultra, maratonów, a także trener osobisty, który pomaga w przygotowaniach osobom, które chcą spróbować swoich sił w biegach górskich na długich dystansach. W tym sezonie weźmie udział w 21 biegach, w tym między innymi w 50 kilometrowym biegu w San Francisco oraz w wyścigu na Górę Kinabalu w Malezji. Jednak po zimowym odpoczynku, nawet tak doświadczony biegacz jak Tomek potrzebuje okresu przejściowego, by w pełni powrócić do intensywnych treningów.

Trening dobrze zaplanowany

„Błędem jest zaczynać z tzw. „grubej rury”, bo prędzej czy później nasz organizm podliczy odsetki i na pewno zniechęci nas do treningu. W przypadku biegania należy zacząć małymi kroczkami od spacerów, marszobiegów i biegów 1-2 razy w tygodniu. Kolejny dzień treningowy dokładamy wtedy, kiedy organizm będzie nam podpowiadał, że jest już na to gotowy. Trzeba wszystko rozplanować tak, by obciążenie w czasie treningu było raz większe, a raz mniejsze, ale mimo wszystko wykres piął się w górę. Takie postępowanie odsuwa ryzyko utraty zapału do ćwiczeń” – radzi Klisz i dodaje, iż obok decyzji o ruszeniu się z kanapy i rozpoczęciu treningów równie ważna jest zmiana nawyków żywieniowych: „To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a także osiągnięte rezultaty. W nowoczesnym treningu coraz częściej spotyka się zawodników, którzy bardzo poważnie podchodzą do zdrowego odżywiania. Poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety można poprawić wydolność organizmu, a to oczywiście przełoży się na lepsze wyniki.” 

sport 2Lista zakupów

Co zatem powinno znaleźć się na liście zakupów przy najbliższej okazji? Podstawa to produkty w jak najmniejszym stopniu przetworzone. Unikać należy lodów, ciast, tortów, serów, słodkich gazowanych napojów i produktów pszenicznych. Na czarnej liście powinny się również znaleźć potrawy smażone jak kotlety czy frytki, podroby, czy wieprzowina. Wystrzegać się należy także soków z kartonu i innych produktów bogatych w tzw. cukry proste.

W diecie znaleźć się za to powinno więcej wszelkiego rodzaju warzyw zarówno surowych jak i gotowanych, owoców, wędlin oraz mięsa z indyka, kurczaka, wołowiny, cielęciny i ryb. Obok nich sięgnąć można po produkty naturalne, pieczywo żytnie i razowe, otręby, płatki owsiane, kaszę jaglaną, soczewicę, soję i szpinak. Od kawy znacznie lepsze będzie kakao, biała, zielona, czerwona, a nawet czarna herbata. Oczywiście najczęściej pragnienie gasić należy wodą.

sport 3Metoda małych kroków

Powrót do formy po długiej zimowej przerwie jest nie lada wyzwaniem i nawet najbardziej wytrwałym zdarzyć się mogą momenty zwątpienia i utraty motywacji. Jak je przetrwać? Jak radzi Klisz, należy wyznaczać sobie małe cele, a ich osiągnięcie nagradzać jakąś drobną przyjemnością.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.