Czołowi europejscy lekarze dentyści, zrzeszeni w Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF), uznali ogłoszenie nowych wytycznych WHO na temat spożycia cukru, za ważny krok w stronę pokonania próchnicy zębów.
Na spotkaniu, które odbyło się w Rzymie, Europejski Oddział ACFF przedstawił kluczowe sposoby na to, jak skutecznie dbać o zęby. Jest to odpowiedź na nowe wytyczne WHO zalecające ograniczenie spożycia cukrów poniżej ilości pokrywającej 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego, w celu obniżenia ryzyka pojawienia się próchnicy.
Nie tylko cukry
Niezaprzeczalnie to cukry są główną przyczyną powstawania próchnicy. Jednakże są jeszcze inne czynniki, o których trzeba pamiętać w codziennej profilaktyce. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie fluoru i usuwanie kamienia nazębnego.
Jak to wygląda w Polsce?
Próchnica zębów jest procesem prowadzącym do powstawania ubytków. Przypadłość ta dotyczy 60-90% dzieci w wieku szkolnym oraz 100% dorosłych na całym świecie. W Polsce prawie wszyscy dorośli mają ubytki, a aż 43,9% osób w wieku 65-74 lat jest bezzębnych. Dobrą wiadomością jest to, że we wczesnych stadiach uszkodzenia próchnicowe można zatrzymać, a nawet je odwrócić.
Czy wiesz, że?
Im bardziej wystawiasz zęby na działanie cukrów, tym bardziej zostaną zniszczone. Wytyczne WHO zalecają, by cukier nie zaspokajał więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Dla przeciętnego dorosłego o średniej wadze oznacza to dawkę, której przekraczać nie należy, czyli 50 g cukru dziennie, co jest ekwiwalentem JEDNEGO z poniższych punktów:
- 6 kubków herbaty, zawierających po dwie łyżeczki cukru (bez wliczenia herbatników!)
- 1 mała miska płatków kukurydzianych z beztłuszczowym jogurtem
- 2 małe puszki mrożonej herbaty (po 330 ml)
- 1 litr cydru
- 2 proteinowe batoniki
5 najważniejszych rad od ACFF
1. Pomyśl zanim zjesz coś słodkiego. Zapytaj siebie: „Czy nie zjadam ponad 50 g cukru dziennie?”
2. Czyść zęby pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie
3. Czyść zęby efektywnie, by usunąć kamień – upewnij się, że docierasz do trudnodostępnych miejsc z tyłu jamy ustnej. Pamiętaj też, by na szczotkowanie zębów poświęcać przynajmniej 2 minuty za każdym razem, gdy je czyścisz
4. Ceń swoje zęby i zmień sposób, w jaki o nich myślisz – wyobraź sobie, że możesz widzieć i czuć uszkodzenia, którym podlegają twoje żeby przez ciągłe wystawienie ich na działanie cukrów. Wszyscy spędzamy czas przed lustrem, dbając o naszą skórę i włosy, więc czemu by nie zadbać także o zęby?
5. Działaj, zanim nie jest za późno! – zapytaj swojego dentystę o ryzyko rozwoju próchnicy, ustal z nim optymalną częstotliwość wizyt i zapytaj o inne środki, które pozwolą pokonać próchnicę.