Czołowi europejscy lekarze dentyści, zrzeszeni w Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF), uznali ogłoszenie nowych wytycznych WHO na temat spożycia cukru, za ważny krok w stronę pokonania próchnicy zębów.

 

Na spotkaniu, które odbyło się w Rzymie, Europejski Oddział ACFF przedstawił kluczowe sposoby na to,  jak skutecznie dbać o zęby. Jest to odpowiedź na nowe wytyczne WHO zalecające ograniczenie spożycia cukrów poniżej ilości pokrywającej 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego, w celu obniżenia ryzyka pojawienia się próchnicy.

shutterstock_258438494

Nie tylko cukry

Niezaprzeczalnie to cukry są główną przyczyną powstawania próchnicy. Jednakże są jeszcze inne czynniki, o których trzeba pamiętać w codziennej profilaktyce. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie fluoru i  usuwanie kamienia nazębnego.

 

Jak to wygląda w Polsce?

Próchnica zębów jest procesem prowadzącym do powstawania ubytków. Przypadłość ta dotyczy 60-90% dzieci w wieku szkolnym oraz 100% dorosłych na całym świecie. W Polsce prawie wszyscy dorośli mają ubytki, a aż 43,9% osób w wieku 65-74 lat jest bezzębnych. Dobrą wiadomością jest to, że we wczesnych stadiach uszkodzenia próchnicowe można zatrzymać, a nawet je odwrócić.

shutterstock_149625803

Czy wiesz, że?

Im bardziej wystawiasz zęby na działanie cukrów, tym bardziej zostaną zniszczone. Wytyczne WHO zalecają, by cukier nie zaspokajał więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Dla przeciętnego dorosłego o średniej wadze oznacza to dawkę, której przekraczać nie należy, czyli 50 g cukru dziennie, co jest ekwiwalentem JEDNEGO z poniższych punktów:

  • 6 kubków herbaty, zawierających po dwie łyżeczki cukru (bez wliczenia herbatników!)
  • 1 mała miska płatków kukurydzianych z beztłuszczowym jogurtem
  • 2 małe puszki mrożonej herbaty (po 330 ml)
  • 1 litr cydru
  • 2 proteinowe batoniki

 

shutterstock_267609671

5 najważniejszych rad od ACFF

 

1. Pomyśl zanim zjesz coś słodkiego. Zapytaj siebie: „Czy nie zjadam ponad 50 g cukru dziennie?”

2. Czyść zęby pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie

3. Czyść zęby efektywnie, by usunąć kamień – upewnij się, że docierasz do trudnodostępnych miejsc z tyłu jamy ustnej. Pamiętaj też, by na szczotkowanie zębów poświęcać przynajmniej 2 minuty za każdym razem, gdy je czyścisz

4. Ceń swoje zęby i zmień sposób, w jaki o nich myślisz – wyobraź sobie, że możesz widzieć i czuć uszkodzenia, którym podlegają twoje żeby przez ciągłe wystawienie ich na działanie cukrów. Wszyscy spędzamy czas przed lustrem, dbając o naszą skórę i włosy, więc czemu by nie zadbać także o zęby?

5. Działaj, zanim nie jest za późno! – zapytaj swojego dentystę o ryzyko rozwoju próchnicy, ustal z nim optymalną częstotliwość wizyt i zapytaj o inne środki, które pozwolą pokonać próchnicę.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.