Najlepszym źródłem energii dla organizmu jest dieta z tak skomponowanymi pięcioma posiłkami dziennie, by znalazły się w nich wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Tyle teoria. W praktyce nadchodzi wiosna, a my czujemy się coraz bardziej zmęczeni. To czas, by sięgnąć po suplementy diety.

Nieważne, czy mamy 30 czy 50 lat. W okresie przedwiosennym często czujemy, że zamiast być jak budząca się przyroda, raczej mamy ochotę na zimowy sen. Najczęściej jest to konsekwencją słabego metabolizmu energetycznego. Co oznacza, że nasz organizm nie wykorzystuje optymalnie dostarczanych mu składników odżywczych i nie przetwarza ich w wystarczającym stopniu na potrzebną do działania energię.

Dlaczego tak się dzieje? Bo nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków, jemy nieregularnie, stosujemy diety, mało się ruszamy, stronimy od świeżych warzyw, nadużywamy używek i żyjemy w stresie…. Niedobory wynikają też ze specyfiki naszych czasów: warzywa i owoce są dziś bez porównania uboższe w witaminy i minerały niż jeszcze 20 lat temu! Wydawałoby się zatem, że jemy dużo i zróżnicowanie, ale samopoczucie szwankuje.

wiosenne zmęczenie

Czasami trzeba się wspomóc

Istnieją substancje aktywne, które pomagają organizmowi uodpornić się na skutki odczuwanego na co dzień zmęczenia i stresu. To adaptogeny. Nazwano je w ten sposób, bo pomagają organizmowi przystosować się do trudnych warunków otoczenia bez jednoczesnego zaburzania jego normalnego funkcjonowania.

panax ginsengNajbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym adaptogenem jest Panax ginseng , czyli żeń-szeń. Stosuje się go od ponad czterech tysięcy lat: w starożytnych Chinach mógł go spożywać jedynie cesarz, jego rodzina i najznamienitsi żołnierze, by szybciej odzyskiwać siły do walki. Jego wartość w złocie była równa jego wadze, a za kradzież groziła kara śmierci. Wykorzystywano go jako środek mający moc wzmacniania organizmu i pobudzania czynności życiowych. Wierzono, że uspokaja ducha, zagasza emocje, łagodzi zapalczywość, pozwala z łagodnością przyjmować niepokój tego świata, rozjaśnia oczy oraz umysł i sprzyja mądrym wyborom”.

Działanie żeń-szenia było tak wszechstronne, że w chińskiej księdze medycznej z 206 r.n.e opisano go jako środek na wszystkie dolegliwości. Kilka wieków później, w 1842 roku, botanik Carl Anton Meyer, nadał mu nazwę botaniczną: Panax ginseng. Panax z greki, z łaciny „panaceum”, czyli „leczący wszystko”.

Suplementy diety, czyli?

kapsułki geriavitSuplementy diety są skoncentrowanym źródłem witamin i/lub składników mineralnych, ewentualnie innych substancji wykazujących efekt odżywczy – tak jak żeń-szeń. Nie są lekiem, ale dietetycznym środkiem spożywczym. Tym samym ich działanie nie jest uderzeniowe, opiera się na regularności stosowania i odpowiednio zbilansowanej dawce zawartych w nich składników. Współczesne suplementy, takie jak Pharmaton Geriavit, są opracowane w taki sposób, by zaledwie jedna kapsułka dziennie wystarczyła do uzupełnienia niedoborów organizmu.

Moc korzenia

żeń-szeńBogactwo korzystnie oddziałujących składników korzenia robi wrażenie: ginsenozydy, witaminy B1, B2, C, olejki eteryczne, pektyny, saponiny, skrobia, związki mineralne – magnez, żelazo, potas, wapń, sód, krzem, siarka, fosforany, bor i mangan. Kluczem do zrozumienia, dlaczego żeń-szeń kojarzony jest ze wzmocnieniem to działanie ginsenozydów. Mówiąc językiem medycznym – zwiększają one zdolności hemoglobiny do przyłączania tlenu, zapewniając lepsze dotlenienie narządów. Tak właśnie zdefiniować można pozytywny metabolizm energetyczny organizmu. Właściwe dotlenienie równa się wzrostowi zdolności do wysiłku tak fizycznego i umysłowego. Tym samym lepiej adaptujemy się do codziennych sytuacji. Jednym słowem – mamy więcej siły i energii do działania.

Żeń-szeń posiada także wiele innych prozdrowotnych właściwości. Opóźnia procesy starzenia, łagodzi objawy menopauzy i zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz wzmacnia odporność.

Geriavit_butelka_pudelko_30_kapsulekNaukowo udowodniono, że wyciąg z żeń-szenia to jeden z najlepszych suplementów diety. Jeśli dodatkowo jest standaryzowany – czyli naukowo przebadany, kontrolowany na każdym etapie produkcji i optymalnie dawkowany, jak to ma miejsce w przypadku stosowanego w kapsułkach Pharmatonu Geriavit wyciągu G115® – tym lepiej dla organizmu.

Komu szczególnie są polecane suplementy dodatkiem tego składnika? Przede wszystkim osobom, które mimo wieku zachowują aktywność fizyczną. Zestaw witamin i minerałów pozwoli uzupełnić niedobory wynikające z wieku i wzmożonej aktywności, a żeń-szeń pomaga utrzymać sprawność fizyczną i umysłową.

Pharmaton Geriavit zachęca do dotrzymania kroku wiośnie. I przypomina, że wystarczy jedna kapsułka dziennie, by dodać sobie energii.

Dodatkowo, z okazji Dnia Kobiet, Pharmaton ma dla Was prezent – eleganckie i pełne energii torebki Batycki.

Napisz nam, jak wykorzystasz na wiosnę energię płynącą z żeń-szenia? Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy!

Na Wasze odpowiedzi czekamy pod adresem mail: konkurs@republikakobiet.pl  

Czekamy do niedzieli, 8 marca, do godziny 23:59.

torebka batycki

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.