Ciąża to czas, w którym kobieta i jej ciało podlega wielu zmianom, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Każda z nich jest mniej lub bardziej oczywista, ale wszystkie niosą ze sobą określone konsekwencje, o których należy pamiętać, by nie zaszkodzić płodowi.
Dlaczego tak ważna jest odpowiednia higiena miejsc intymnych w czasie ciąży?
Przede wszystkim z uwagi na to, że pH pochwy zmienia się na bardziej zasadowe pod wpływem hormonów. A to wymusza na nas zmianę nawyków higienicznych i zwrócenie uwagi na ważne sygnały, jakie przekazuje nam organizm.
Co to jest pH pochwy?
PH pochwy działa jak bariera obronna przeciw zewnętrznej agresji mikrobiologicznej. Jej specyfiką jest to, że zmienia się w zależności od cyklu życia kobiety, a naturalna wartość waha się pomiędzy 4 i 5 (odczyn kwaśny). Zmiany pojawiają się zarówno z wiekiem, jak i warunkami biologicznymi, w jakich znajduje się kobieta, np. w ciąży lub podczas menstruacji, kiedy odczyn pH staje się bardziej zasadowy.
Sprawdzić florę
Flora miejsc intymnych to naturalne środowisko różnych bakterii, które na co dzień nie zagrażają naszemu zdrowiu. Nie należy panikować, dopóki nie zauważymy, że z powodu zmiany pH namnażają się niebezpiecznie kolonie drobnoustrojów. Tak dzieje się właśnie w czasie ciąży, kiedy kobiety są bardziej narażone na infekcje. Powód? Pochwa jest bramą na zewnątrz ciała, a więc miejscem podatnym na takie zmiany. To dlatego w trakcie każdej wizyty, lekarz powinien sprawdzić pH pacjentki, a gdy jego wartość odbiega od normy, zlecić wykonanie posiewu z kanału szyjki macicy.
Bakteryjne zapalenie pochwy a ciąża
Zakażenia bakteryjne to niemal połowa wszystkich infekcji, a kobiety w ciąży należą go grupy podwyższonego ryzyka. Najczęściej narażone są na infekcje wywołane, np. bakteriami Gardnerella Vaginalis. Nieleczone stany zapalne, w niektórych wypadkach, mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Zalecana jest w tej sytuacji wizyta u lekarza, który na podstawie wyniku posiewu dobierze odpowiednie leki, które, co bardzo istotne, nie stanowią zagrożenia dla płodu. Kurację taką możemy dodatkowo wspomagać stosowaniem globulek dopochwowych HydroVag, które dodatkowo chronią drogi rodne przed czynnikami szkodliwymi z zewnątrz oraz wspomagają procesy regeneracyjne i utrzymanie fizjologicznego pH.
Inne choroby miejsc intymnych
Pojawienie się grzybicy (wywołują ją drożdżaki, najczęściej Candida albicans) jest zwykle sygnalizowane swędzeniem lub pieczeniem okolic intymnych, bólem oraz pojawieniem się gęstej wydzieliny. Na ten typ zakażenia narażone są szczególnie kobiety w ciąży. W takiej sytuacji należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz kilku zasadach, których przestrzeganie gwarantuje, że leczenie infekcji będzie skuteczne. Najlepiej zrezygnować w pielęgnacji z płynów do higieny intymnej i zastąpić je zwykłym mydłem glicerynowym (niszczy błonę komórkową drożdżaków) oraz unikać odcinania dopływu powietrza do dróg rodnych (noszenia wkładek lub podpasek). To wszystko może bowiem tworzyć idealne warunki do rozwoju złych bakterii. Co ważne, warto również wspomagać proces leczenia odpowiednią dietą, w której wyeliminowane cukry, stanowiące pożywkę dla drożdżaków, zastąpimy produktami zawierającymi żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (np. jogurty). To właśnie one naturalnie wspomagają proces przywrócenia właściwej flory bakteryjnej.