Czołowi tenisiści są niezwykle cennymi „słupami” reklamowymi dla firm produkujących odzież. Najbardziej prestiżowe marki biją się o najlepszych graczy i nie oszczędzają na ich gażach. To, co założą Ana Ivanović czy Rafael Nadal, szybko staje się modne na kortach całego świata.


Przykładem mogą być chociażby charakterystyczne dla Hiszpana spodenki za kolana, które cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Trudno może jedynie o naśladowanie Marii Szarapowej, która grała w Nowym Yorku w sukience wysadzanej diamentami.

Zawodowi tenisiści, mający kontrakty z firmami odzieżowymi, o dobór strojów na trening czy mecz nie muszą się więc martwić. Co jednak mają począć amatorzy? Najistotniejsze jest połączenie wygody i komfortu z elegancją. Niekoniecznie trzeba naśladować idoli, by dobrze się czuć i wyglądać na korcie.

Spodenki, spódniczka
Warto pamiętać, że tenis nazywany jest „białym sportem”. Co prawda już tylko Wimbledon kultywuje tę tradycję, jednak i my, przynajmniej w pewnym stopniu, możemy do niej nawiązać. Dlatego też w dobrym tonie będzie gra w białych spodenkach lub spódniczce.

W przypadku tego elementu odzieży niezwykle istotne jest, by był on specjalnie przeznaczony właśnie do uprawiania tenisa. Pamiętajmy, iż serwując powinniśmy trzymać w kieszonce jedną piłkę (do ewentualnego drugiego serwisu), z którą często trzeba biegać, ślizgać się, a niekiedy nawet skakać. Podczas gry nie może przecież dojść do sytuacji, w której piłeczka wypadłaby z kieszeni, gdyż nie tylko może nam to przeszkodzić w grze, ale nawet doprowadzić do kontuzji. Co więcej – podczas rozgrywania wymian nie powinniśmy nawet myśleć o tym, że mamy piłeczkę w kieszeni. Spodenki i spódniczki do tenisa ten komfort nam gwarantują.

Koszulki, bluzeczki
Wśród koszulek i bluzek dowolność jest znacznie większa. Mogą być to zarówno t-shirty, polo jak i coraz popularniejsze koszulki bez rękawków. W przypadku tej części ubioru najważniejszy jest materiał, a także krój. Bluzki do tenisa szyte są najczęściej z bawełny lub poliestru. Należy zwracać przede wszystkim uwagę, by był to materiał lekki i przewiewny, dobrze również, gdy bluzka wyposażona jest w specjalne siateczki wentylacyjne. Warto kupić rozmiar nieco na wyrost, aby i górna część ubioru nie krępowała ruchów.

Obuwie
Najważniejszym elementem ubioru tenisisty są jednak buty. Nieodpowiednie obuwie może wręcz spowodować kontuzję. Producenci oferują szeroki wybór butów na poszczególne nawierzchnie, ale także modele uniwersalne. Buty na korty ziemne mają nieco twardszą podeszwę niż na sztuczną nawierzchnię oraz specjalny system blokujący dostawanie się mączki do ich środka, co minimalizuje ryzyko otarć. Obuwie tenisowe musi zapewniać również odpowiednią wentylację, a także odprowadzanie potu.

Akcesoria
Obok typowych elementów stroju należy pamiętać o bardzo przydatnych dodatkach, jak chociażby „frotki” na ręce do ocierania potu oraz opaski, daszki czy czapeczki na głowę. Ich dobór jest bardzo indywidualną sprawą.

 

Michał Jaśniewicz

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.