Dobór odpowiedniej rakiety oraz naciągu to bardzo istotne, często niedoceniane przez początkujących tenisistów, czynniki wpływające na grę. Producenci sprzętu w swojej ofercie mają rakiety dla różnych grup wiekowych, dla osób o różnym stopniu zaawansowania, a także o różnej charakterystyce gry.


Nie jest łatwo dokonać odpowiedniego wyboru przy tak szerokiej palecie opcji. Podstawowa zasada, jaką należy się kierować, brzmi: „droższe nie znaczy lepsze”. W przypadku sprzętu tenisowego często jest wręcz odwrotnie! Drogie, wyczynowe rakiety wymagają wysokich umiejętności.

Rakiety dla początkujących
Stopień zaawansowania powinien być podstawowym kryterium podczas podejmowania wyboru. Jeżeli dopiero zaczynamy zabawę z tenisem, powinniśmy wybrać rakietę z większą główką, daje ona bowiem większe pole czystego trafienia w piłkę (tzw. „sweet spot”) i „wybacza” tym samym mniejszą precyzję uderzeń. Po pewnym czasie można przestawić się na rakietę o mniejszej powierzchni główki, która gwarantuje większą precyzję uderzeń.

Wielkość główki rakiety waha się od 630 do 760 cm kw., a waga od 250 do 320 g. Cięższe rakiety dają nam więcej mocy, za to lżejsze większą manewrowość, dlatego też są zazwyczaj przeznaczane dla początkujących graczy.

Poszczególne modele rakiet sprzedawane są z różnymi wielkościami rączki, a ich dobór uzależniony jest od wielkości dłoni. Przyjmuje się zasadę, iż między kciukiem a opuszkami pozostałych palców powinien zmieścić się palec wskazujący drugiej dłoni. Najczęściej rączki występują w rozmiarach 3 (4 i 3/8 cala), 4 (4 i 1/2 cala) oraz 5 (4 i 5/8 cala), niekiedy, szczególnie dla kobiet, dostępne są jeszcze w rozmiarze 2 (4 i 1/4).

Rakiety dla dzieci
Zupełnie inną kategorią są rakiety dla dzieci. Tu wybór jest mniejszy i uzależniony głównie od wieku, a przede wszystkim wzrostu młodego adepta tenisa. Ich waga wynosi najczęściej od 160 do 250g, zaś rączki występują w rozmiarach 0 (4 cale) oraz 1 (4 i 1/8 cala).

Naciągi rakiet
Rakiety dla osób początkujących czy średniozaawansowanych najczęściej posiadają naciąg fabryczny, który prędzej czy później pęknie. Sprzęt bardziej zaawansowany sprzedawany jest zazwyczaj bez naciągu. Jego dobór jest sprawą bardzo indywidualną.

Naciągi tworzone są najczęściej z materiałów syntetycznych, występują w grubościach od 1,15 do 1,45 mm i przez producentów pogrupowane są w kategorie charakteryzujące ich właściwości (np. dynamiczne, komfortowe, wytrzymałe itp.).

Osobną kategorią naciągów syntetycznych są tzw. hybrydy, łączące dwa rodzaje strun (wytrzymałe w pionie oraz dynamiczne w poziomie).

Coraz popularniejsze stają się naciągi naturalne, używane jednak głównie przez zawodowych graczy. Dają one bardzo duże „czucie” piłki, ale są znacznie droższe od syntetycznych, a przy tym wymagają częstej wymiany, gdyż są bardziej podatne na warunki atmosferyczne (przede wszystkim wilgoć), a co za tym idzie szybciej tracą swoje właściwości.

Michał Jaśniewicz

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.