W Chinach od czasów Konfucjusza i w początkach epoki Czou, aż po dziś dzień wielkim szacunkiem otacza się to, co stare, związane z tradycją, co w przeszłości sankcjonowało władzę zarówno cesarza, jak i suwerena. Wiedza i mądrość wiązana była ze starością, tworzyło to kult długowieczności. Stanowiło motywację do zachowania zdrowia i długiego życia. Z pokolenia na pokolenie ludzie analizowali wpływ sposobu i stylu życia na zdrowie, stało się to cechą kultury chińskiej.

W czasie ćwiczeń następuje regulacja i uaktywnienie energii chi. Zaczyna ona przepływać swobodnie między narządami wewnętrznymi, powodując większą odporność na bodźce płynące z zewnątrz.  Ten proces jest odczuwany przez ćwiczącego.

Zamiast porannej kawy, bez której wiele osób nie może rozpocząć dnia polecam na niskie ciśnienie ćwiczenie nr.: 1.
Stań w rozkroku zapleć ręce z przodu ciała, unieś ręce, z wdechem, nad głowę.). Następnie wyprostowane ręce, z wydechem, przenieś w lewo, przechylając tułów również w lewo. Wróć do pozycji wyprostowanej, z wdechem, i wydychając powietrze przechyl się na prawo. Następnie, z wdechem powróć do pozycji pionowej. Ruch ten powtarzamy dziewięć razy. W czasie tego ćwiczenia splecione ręce pozostają cały czas w górze. Efektem tego ćwiczenia jest ożywienie, wzrost energii i podniesienie ciśnienia do wartości naturalnej dla Twojego organizmu. Rezultat natychmiastowy.
Sprawa z nadciśnieniem wygląda trochę inaczej tutaj ćwiczenia powinno być powtarzane regularnie każdego wieczoru i w porach, w których wzrasta ciśnienie. Ćwiczenie to pozytywnie wpływa na ból w okolicach serca, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze i bezsenność. Pozytywny efekt nastąpi po kilku tygodniach.

Ćwiczenie: 2.
Stajemy w szerszym rozkroku, unosimy dłonie wzdłuż boków tułowia (kciuk trzyma dwa palce) aż do ramion – faza wdechu. Następnie obracamy się w lewo, prostujemy lewę rękę i przenosimy prawą dłoń wzdłuż lewej, aż do lewego nadgarstka (punkt osierdzia 7 Daling) – faza wydechu. W tym samym czasie przenosimy ciężar ciała na lewą nogę. Prawa dłoń wraca tą samą drogą, aż do barku  – faza wdechu. Taki sam ruch wykonujemy w prawo, teraz lewa ręka przechodzi wzdłuż prawej, aż do nadgarstka i wraca tą samą drogą. Tak jak poprzednio przenosimy ciężar ciała, tym razem na prawą nogę. Następnie opuszczamy obie ręce – faza wydechu. Ruch ten powtarzamy dziewięć razy, bez zatrzymania ruchu i przy płynnym oddechu.

Fragment książki Tai Chi Chuan filozofia i praktyka Krzysztof Maćko Wydawnictwo KOS Katowice 2006 Copyright Krzysztof Maćko 2001
Akademia Tai Chi Chuan – Yang
Internet: www.tai-chi.com.pl
Email: tai-chi@tai-chi.com.pl
145 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.