Jest takie miejsce na świecie, w którym jednocześnie można stać na Wielkim Murze Chińskim i obserwować mieszkańców Korei Północnej. To Dandong nad rzeką Yalu. 

Tekst: Jamie Stewart, podróżnik

 

Korea Północna nie znajduje się w pierwszej dziesiątce podróżniczej listy życzeń. Nawet w czasach przed pandemią podróż tam była stanowczo odradzana przez wszystkie władze. Co jednak byście powiedzieli na możliwość zerknięcia na ten kraj „zza płotu”? Można to zrobić w chińskim mieście Dandong, gdzie jednocześnie istnieje okazja przespacerowania się po najdłuższej zbudowanej przez ludzi budowli, czyli Wielkim Murze Chińskim.

Cztery lata temu uczestniczyliśmy wraz z żoną w organizowanej w Chinach konferencji poświęconej turystyce pieszej. Postanowiliśmy wtedy wybrać się na kilka dni do Dandong. Choć miasta próżno jest szukać na pierwszych stronach przewodników turystycznych, jest tam wiele rzeczy, na które warto rzucić okiem.

Złamany Most w Dandong

W leżącym nad rzeką Yalu Dandong mieszka ponad 2,4 miliona ludzi. Po drugiej stronie leży północnokoreańskie miasto Sinuiju. Miejscowości te są połączone Mostem Przyjaźni, a zaledwie 100 metrów dalej, w dole rzeki, znajduje się Złamany Most – konstrukcja zniszczona przez Amerykanów podczas bombardowania, do którego doszło w czasie Wojny Koreańskiej w roku 1950. Tylko 4 z 12 przęseł mostu przetrwały i dziś jest to jeden z zabytków mających przypominać o skompilowanej historii tego miejsca.

 

Każdego roku do Dandong przyjeżdżają turyści mający ochotę zerknąć na Koreę Północną. Za równowartość około 16 złotych mogą wykupić możliwość wejścia na Złamany Most albo zdecydować się na wyprawę łodzią, co kosztuje dwa razy więcej.

Do Dandong można dojechać szybką koleją z Shenyang (1.5 godziny), Dalian (2.5 godziny) oraz Pekinu (7 godzin) , a także samolotem z Dalian, Shenyang, Pekinu i Szanghaju.

Wielki Mur Chiński – Góra Hushan

Gdy jesteście w Chinach, wizyta na Wielkim Murze to atrakcja obowiązkowa. Będąc w Dandong, można dodatkowo odwiedzić Hushan. To niezapomniana wycieczka, tym bardziej, że na Wielkim Murze Hushan nie ma tylu turystów, co w innych miejscach. Możecie tam zrobić fotografie, na których będzie widać urok budowli, a nie tylko dziesiątki innych podróżników. Jakby tego mało, z tej części Muru można podziwiać spektakularne widoki na Koreę Północną.

 

Wielki Mur Hushan zlokalizowany jest 20 kilometrów od Dandong. Bilet autobusowy do tej atrakcji turystycznej kosztuje równowartość 2 złotych, a jeśli macie ochotę pojechać taksówką, zapłacicie za nią około 20 złotych. Samo wejście na Wielki Mur Hushan kosztuje 32 złote.

Ta część Muru została zbudowana w 1469 roku, aby wzmocnić obronność na granicy za czasów panowania dynastii Ming. To najdalej wysunięta na wschód część Wielkiego Muru Chińskiego (choć są tacy koreańscy badacze, którzy uważają, iż należy ją uważać za osobną strukturę). Od roku 1992 do 2020 zabytek poddawany był renowacji, więc teraz prezentuje się tym bardziej okazale.

Podczas spaceru prowadzącego na szczyt góry Hushan miniecie po drodze 12 wież strażniczych. Każda z nich zapewnia unikatowe widoki, więc zajrzyjcie tam koniecznie. Z niektórych zobaczycie Koreańczyków Północnych uprawiających swoje pola po drugiej stronie rzeki. Wrócić możecie tą samą drogą albo zrobić sobie wycieczkę z tyłu góry, gdzie znajdziecie między innymi wąską, wyłożoną balami ścieżkę, z jakiej również można obserwować położną tuż obok koreańską granicę strzeżoną przez specjalne wieże strażnicze.

Po zejściu zobaczycie ogromny, położony tuż nad rzeką kamień, na którym wyryto chińską inskrypcję „Jeden krok, by przekroczyć”. Z żadnego innego miejsca w Chinach nie jest tak blisko do Korei Północnej. Będąc tam będziecie mieli okazję przymierzyć tradycyjne północnokoreańskie stroje i zrobić sobie w nich zdjęcia. Tylko uwaga, nie próbujcie przekraczać granicy ani robić zdjęć żołnierzom lub umocnieniom militarnym!

Jeśli po zakończeniu restrykcji związanych z pandemią będziecie mieli okazję odwiedzić Chiny, zajrzyjcie do tego miejsca. Nigdzie indziej nie da się być bliżej „zakazanego kraju” niż tam.

https://www.travelchinaguide.com/china_great_wall/scene/liaoning/hushan.htm

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.