Wszyscy lubimy wakacje. Egzotyczne, słoneczne i długie. Niestety, mamy je raz-dwa razy w roku. Warto więc pozwalać sobie na relaks również w krótkich chwilach odpoczynku. „Wakacje” w pięć minut? To możliwe!

Do błyskawicznego zrelaksowania się możemy skutecznie wykorzystywać wszystkie pięć zmysłów. W domu, w biurze, nawet w służbowej podróży – wszędzie można znaleźć coś, co pozwoli nam zredukować budowane przez pośpiech i natłok obowiązków napięcie.

 

Smak

Zrób sobie zielonej herbaty. Zawierający L-teaninę napój ma działanie relaksujące, a przy tym nie otępia zmysłów. Możesz też wgryźć się w mango zawierające substancję chemiczną pomagającą przywrócić emocjonalną równowagę. Warto nawet skusić się na polizanie łyżeczki zanurzonej w miodzie albo zjedzenie kawałka czekolady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dotyk

Pobaw się z domowym pupilem. Pogłaszcz psa, przytul kota, bo dotyk miękkiego futra uspokaja wszystkie naczelne. Jeśli masz niewielką piłkę, na przykład golfową, spróbuj przez 2-3 minuty poruszać nią za pomocą stóp. Taki krótki masaż da nadspodziewane efekty. Spróbuj! A gdy czujesz się zmęczona i przytłoczona problemami, przyłóż na chwilę głowę do poduszki. Zamknij oczy, poczuj jej dotyk i wyobraź sobie, że to gąbka zdolna wessać wszystkie twoje kłopoty. Zobacz w wyobraźni, jak odpływają.

Wzrok

Wyjrzyj za okno. Daj sobie 5 minut na obserwację otoczenia bez względu na to, czy widzisz coś ciekawego, czy nie. Poszukaj wzrokiem drzewa, krzewu, kwiatów albo ptaków. Obserwuj. Może coś się wydarzy? A może nic? Nieważne. Patrz.

Słuch

Posłuchaj ulubionej piosenki. Gatunek muzyki i wykonawca nieważny, oby to było coś, co lubisz. Jeśli jesteś wielbicielką muzyki klasycznej, tym lepiej, bo jej harmonijne tony mają szczególnie dobroczynne działanie. Jeśli masz na to ochotę – zatańcz, wygłupiaj się, poskacz. Twoje ciało dobrze wie, jak się bawić. Daj mu szansę, a ono poprowadzi.

Zapach

Powąchaj znajdujące się w pobliżu kwiaty. Ich naturalny, aromatyczny zapach przypomni ci coś miłego. Aromat sięga bezpośrednio do najbardziej pierwotnych części naszego mózgu. Tę samą rolę co kwiaty może spełnić zapach rozkrojonego, świeżego owocu. Odprężenie i jednoczesne pobudzenie może przynieść zanurzenie nosa w ziarnach kawy.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.