Już po jednej nieprzespanej nocy poziom kortyzolu (hormonu stresu) następnego wieczoru jest zwykle o 45 procent wyższy. Senność jest główną przyczyną wypadków i obrażeń, natomiast długotrwały niedobór snu może zniszczyć układ odpornościowy i zwiększyć naszą podatność na infekcje. Brak snu wpływa też na nasz wygląd zewnętrzny (w końcu nie bez powodu mówi się o „śnie dla urody”). W rzeczywistości jesteśmy w stanie dłużej przetrwać bez jedzenia niż bez snu. Istnieją nawet pewne wstępne dowody na to, że osoby, które chodzą wcześniej spać, żyją dłużej. (…)
15 SPOSOBÓW NA LEPSZY SEN
1. Aby nadrobić zaległości w spaniu, przez kilka tygodni kładź się spać pół godziny wcześniej. Odzyskasz zapał.
2. Notuj w dzienniczku, o której idziesz spać, o której się budzisz i ile czasu naprawdę przesypiasz. Bądź ze sobą szczery.
3. Pamiętaj, że okres czuwania dłuższy niż 21 godzin powoduje, że umysł zachowuje się jak w stanie upojenia alkoholowego.
4. Porządny nocny sen poprzedza zwykle nieznaczny spadek temperatury ciała. Nie funduj sobie na noc energicznej gimnastyki, ostrego jedzenia albo elektrycznego koca.
5. Jeśli zamierzasz wziąć gorącą kąpiel, wykąp się na godzinę-dwie przed snem. Gorąca woda podnosi temperaturę ciała, co utrudnia zasypianie.
6. Posiłek zjedzony na trzy godziny przed pójściem spać pomaga dobrze wypocząć.
7. Piętnastominutowa drzemka w ciągu dnia sprzyja koncentracji i dodaje energii. Postaraj się zdrzemnąć po lunchu. Jak w swojej książce Counting Sheep pisze Paul Martin: „sjesta jest wpisana w ludzką biologię”.
8. Nabiał obfituje w tryptofan, aminokwas będący również naturalnym środkiem nasennym. Stąd właśnie tak często przed snem sięga się po mleko.
9. Łóżko jest prawdopodobnie najważniejszym meblem w twoim domu. Nie żałuj ani pieniędzy, które na nie wydasz, ani czasu, który w nim spędzisz.
10. Niech twoja sypialnia będzie jak najbardziej spokojna, przewiewna i ciemna – to miejsce na seks i sen, na nic więcej.
11. Wyłącz komputer i telewizor w pokoju dzieci na długo przed posłaniem ich do łóżek.
12. Wystrzegaj się kofeiny. Z pozoru niweluje ona symptomy braku snu i dodaje nam energii, lecz jest substancją pobudzającą, która sabotuje nasz naturalny hamulec, dzięki któremu odczuwamy senność.
13. Nie używaj alkoholu jako środka nasennego. Z czasem będziesz musiał wypijać coraz więcej, aby osiągnąć ten sam efekt; poza tym alkohol zakłóca fazę REM w drugiej części nocy. (Poranny kac to też nic przyjemnego.)
14. Znajdź równowagę między pracą a życiem osobistym. Więcej pożytku możesz mieć z dłuższego snu niż z harowania na podwyżkę.
15. Jeśli naprawdę nie możesz spać, odpręż się i stosuj do zasad REST (Restricted Environmental Stimulation Therapy). Badania dowodzą, że taka terapia potrafi zdziałać cuda. Po dniu spędzonym w ciszy w wygodnym łóżku w ciemnym, dźwiękoszczelnym pokoju ludzie są wypoczęci i opanowani.
Skróty i podkreślenia pochodzą od redakcji