W bezstresowych zakupach może pomóc lean management, czyli „szczupłe zarządzanie”. Ale nie chodzi o dietę na święta. Oto 5 porad, które pozwolą oszczędzić czas, pieniądze i nerwy.

zakupy 2Osiągnąć założony cel w jak najkrótszym czasie, jak najmniejszym wysiłkiem i kosztem – o to chodzi w lean management, czyli „szczupłym zarządzaniu”. Jaki ma to związek z przedświątecznymi zakupami? A czy w nich nie chodzi o to samo?

„W myśli filozofii „lean” celem ma być przygotowanie świąt i kupienie  trafionych prezentów, unikając przy tym wszystkiego, co do tego celu nie prowadzi” – wyjaśnia Katarzyna Szczupał-Vieweg, prezes Staufen Polska.

Jak to zrobić? Pomyślmy, że zakupy przed świętami to cały łańcuch różnych działań, m.in. przejazdów, chodzenia po sklepach, wybierania, wydawania pieniędzy. Dobrze jest zrobić sobie plan działania. To wymaga chwili zastanowienia, ale pozwoli oszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Co powinno znaleźć się w takim planie?

Kupuj tylko to, co potrzebne

Co i w jakiej ilości przygotujesz na święta? Zapisz na kartce, czego dokładnie potrzebujesz i dopiero wtedy idź na zakupy spożywcze. Kupowanie pod wpływem impulsu może się zdarzyć zawsze, ale w okresie przedświątecznym to prawdopodobieństwo wzrasta. W sklepie nie zwracaj uwagi na promocje, zwłaszcza „świątecznych” produktów. 3 karpie w cenie 2? Brzmi atrakcyjnie, ale czy na pewno potrzebujesz aż tyle karpi? Cena jednostkowa może być niższa, ale i tak połowę wyrzucisz do śmieci. Efekt? Wydasz więcej i marnujesz żywność.

zakupy 3Nie rób tego w sklepie

Jeśli szukasz prezentów, to nie rób tego w sklepie. Zastanów się w domu, a do sklepu, tradycyjnego czy on-line, wybierz się tylko w konkretnym celu. W przeciwnym razie stracisz czas i prawdopodobnie kupisz prezent pod wpływem impulsu.

Prezenty najlepiej wybrać i kupić na spokojnie, jeszcze przed świąteczną gorączką – będzie taniej i większa szansa, że trafimy w gusta obdarowanych. Szukanie prezentów na ostatnią chwilę to jedna z najbardziej stresujących sytuacji przed świętami.

Pytaj, nie szukaj

Jeśli kupujesz prezenty, to przed wyjściem na zakupy sprawdź w Internecie, co ci się podoba i gdzie można to kupić najtaniej. Po wejściu do sklepu od razu idź do sprzedawcy i pytaj o konkretną rzecz. Nie stracisz czasu na przeszukiwanie sklepowych półek czy wieszaków i unikniesz ryzyka kupienia czegoś, co akurat przyciągnie twój wzrok.

zakupyNie wtedy, kiedy wszyscy

Duża galeria handlowa lub sklepy w centrum miasta? Najlepiej wybierz się tam w ostatniej godzinie otwarcia lub w weekend w godzinach porannych. Łatwiej zaparkujesz, nie będzie tłoku i łatwiej porozmawiasz ze sprzedawcą. Zaplanuj działania tak, by w trakcie zakupów unikać stresu i zmęczenia. Dlaczego? Ponieważ wtedy łatwiej podejmować przemyślane decyzje.

Unikaj jednych wielkich zakupów

Zwłaszcza tuż przed świętami. Jeśli zaplanujesz wszystkie zakupy na jedno popołudnie, to utkniesz w gigantycznych korkach, będziesz nerwowo szukać miejsca na parkingach wielopoziomowych i jeździć od sklepu do sklepu w poszukiwaniu brakujących produktów lub prezentów. „Można też potraktować przygotowania do świąt jak pracę zespołową. W miarę możliwości warto podzielić zakupowe obowiązki z innymi. Jeśli każdy będzie miał określoną, relatywnie niewielką liczbę zakupów, to cały proces przebiegnie szybciej, sprawniej i łatwiej go będzie modyfikować” – mówi Katarzyna Szczupał-Vieweg.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.