Kobiety rzadziej niż mężczyźni proszą o podwyżkę, negocjują stawki i lepsze warunki pracy. Czy można nauczyć się większej determinacji w walce o swoje prawa?

Kobiety i mężczyźni mają odmienne spojrzenie na negocjacje finansowe, czego dowodzą amerykańskie badania. Nawet relacjonując rozmowy dotyczące żądań płacowych, obie płcie używają odmiennych metafor. Mężczyźni porównują to do przeciągania liny lub zapasów, a kobiety do wizyty u dentysty. 2,5 razy więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje, iż negocjowanie lepszych warunków pracy, w tym płacy oraz służbowych benefitów, to dla nich przykre lub wyjątkowo przykre doświadczenie.

praca 2Pensja, laptop, dofinansowanie

Kobiety w Polsce zarabiają nawet o jedną czwartą mniej niż mężczyźni. Najnowszy raport NIK-u nie pozostawia złudzeń – przeciętny Polak cieszy się w pracy większymi benefitami niż przeciętna Polka. Panowie zatrudnieni w sektorze publicznym w 80% badanych przypadków zarabiali więcej od swoich koleżanek. Częściej cieszyli się też takimi benefitami jak np.: służbowy telefon lub laptop, czy ryczałt na paliwo.

Na tę widoczną różnicę składa się wiele przyczyn, w tym różnice w edukacji i doświadczeniu, mobilność, ale też stereotypowe myślenie o płci, uwarunkowania kulturowe, a niekiedy niechęć samych pań do negocjowania lepszych warunków.

„I tak mi nie da”

Autorki amerykańskiej publikacji „Women don’t ask”, zebrały interesujące statystyki oraz wywiady z kobietami pracującymi na różnych stanowiskach. Zgromadzone przez nie dane są zastraszające. Kobiety podejmujące rozmowę o stawkach za pracę żądają średnio o 30% mniej niż mężczyźni. Panowie inicjują temat swojej podwyżki 4 razy częściej niż panie. 20% wszystkich badanych kobiet ani razu nie odważyło się na negocjacje zaproponowanej stawki lub warunków pracy uznając, że byłby to działania z góry skazane na niepowodzenie. Kobiety mają też mniejsze od mężczyzn rozeznanie, gdy idzie o wycenę rynkowej wartości ich pracy – proszone o opinię podają stawkę od 3% do 35% mniejszą od realnej.

praca 3Nic do stracenia

Profesor ekonomii Linda C. Babcock oraz trenerka sztuki negocjacji Sara Laschever przekonują, że każda z nas może nauczyć się prosić o więcej. Radzą, by podjąć rozmowę o lepszych warunkach wynagrodzenia i pracy, ponieważ:

– nie masz nic do stracenia, najwyżej usłyszysz odmowę;

nawet, jeśli nie uzyskasz spodziewanych benefitów, będziesz traktowana poważniej jako osoba zainteresowana swoją karierą;

negocjując stawki już od pierwszej posady w ciągu całej kariery zarobisz o setki tysięcy złotych więcej;

nikt nie jest bardziej zainteresowany wysokością twojej pensji od ciebie, więc nikt nie będzie o nią walczył skuteczniej od ciebie;

zwykle ostatnią osobą, której zależy na twojej wysokiej pensji, jest twój szef, więc oddawanie wszystkich decyzji w jego ręce to najmniej rozsądna ze wszystkich możliwych strategii.

Psychologiczne triki

Negocjacje płacowe nigdy nie są bezstresowe, można jednak nauczyć się podchodzić do nich z większą pewnością siebie. Po pierwsze, warto zacząć od małych kroków, najpierw negocjując rzeczy mniej ważne, a dopiero potem kluczowe. Po drugie, trzeba wyrobić w sobie przekonanie, iż rozmowa o warunkach pracy nie jest niczym wstydliwym, tylko zwyczajną procedurą obecną w życiu zawodowym. Po trzecie wreszcie, by poczuć się pewniej przed ważną rozmową, warto uzbroić się w poradnik o sztuce negocjacji i solidnie go przewertować.

Jeśli to wszystko nie pomoże, można sięgnąć po jeden z psychologicznych trików i iść na rozmowę jako własny rzecznik lub reprezentant większej grupy. Badania dowodzą, iż wielu kobietom łatwiej jest walczyć o cudze prawa niż własne. Przed rozmową wyobraźmy sobie zatem, jakich argumentów użyłybyśmy walcząc o lepszą pensję koleżanki, a podczas samych negocjacji pamiętajmy, iż stawką są nie tylko pieniądze dla nas, ale też dla naszych dzieci, rodzin, zwierząt domowych, czy zapraszanych często przyjaciół. Musi zadziałać!

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.