Jak oceniają siebie mężczyźni?

Mężczyźni mają tendencję do przeceniania swojej atrakcyjności fizycznej. Wpływa to na ich relacje towarzyskie i seksualne z kobietami. 

shutterstock_219714118

W piśmie Cogent Psychology” opublikowano wyniki badania nad samooceną w kwestii wyglądu. Okazało się, że kobiety realistycznie oceniają swoją atrakcyjność oraz urodę innych kobiet. Panowie jednak mają z tym problem. Uczestników badania – panie i panów – poproszono o ocenę własnej atrakcyjności w skali od 1 do 8 oraz o ocenę innych ankietowanych. Mężczyźni mieli tendencję do przyznawania sobie większej liczby punktów, niż przypisywano im.

shutterstock_198967547

Ładni widzą ładniejszy świat

Brak możliwości realistycznej oceny swojej atrakcyjności bywa dla mężczyzn przeszkodą w nawiązywaniu kontaktów. Panowie mają skłonność do przeceniania swoich szans u ładnych kobiet, co sprawia, że częściej niż kobiety doznają rozczarowania. W relacji erotycznej mają mniejszą od partnerek motywację, by zadbać o podniesienie swojej atrakcyjności.

Mężczyźni nie tylko oceniają swoją atrakcyjność lepiej, niż ich otoczenie ocenia ich. Również w opiniowaniu urody innych są od kobiet mniej obiektywni. To, jak widzą innych ludzi, jest skorelowane z obrazem siebie, jaki wykształcili. Jeśli uważają siebie za atrakcyjnych, to i innym przyznają dużo punktów za urodę. Takiej prawidłowości nie zaobserwowano wśród badanych kobiet.

shutterstock_155639411

„Seksi” to pewność siebie

Kiedy idzie o intymne kontakty, męska ułomność daje jednak panom pewną przewagę nad ich partnerkami. Dobry kochanek to kochanek pewny siebie. Ważną częścią składową seksapilu jest samoakceptacja. Wszyscy mamy jakieś ułomności w wyglądzie, a cała sztuka to nie pozwolić, by przygniatały one dobre zdanie o sobie. I choć mężczyźni mają irytującą tendencję do przeceniania swoich walorów, to jednocześnie otrzymali dar nie przejmowania się brakami. Tego można im zazdrościć.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.