Park krajobrazowy to najlepsze miejsce na spacer – spokoju nie zakłócą ci głośne samochody, czy gwar ludzi, a ty doskonale wypoczniesz na świeżym powietrzu. To także bezpieczne i niezwykle rozwojowe miejsce dla dzieci – każdą aktywność możesz tam zmienić w naukę przyrody.

W odróżnieniu od parków narodowych w krajobrazowych można zbierać grzyby. Po dłuższym spacerze w lesie jajecznica z kurkami albo gulasz z prawdziwków będzie smakować naprawdę wybornie! Do jakiego parku krajobrazowego masz najbliżej ze swojego miasta? Sprawdź listę.

1.Park Krajobrazowy Gór Sowich – 72 km od Wrocławia

Każdy wrocławianin powinien choć raz odwiedzić Park Krajobrazowy Gór Sowich, położony 72 km od stolicy województwa dolnośląskiego. Park obejmuje centralną i północno-zachodnią (Masyw Włodarza) część Gór Sowich, gdzie można oglądać widoki z takich szczytów jak Włodarz, Kalenica i Wielka Sowa. Na dwóch ostatnich szczytach znajdują się wieże widokowe pozwalające podziwiać sudecki krajobraz. Liczne trasy turystyczne biegną również przez piękne bukowe, świerkowe i mieszane lasy, w których spotkasz jelenie, borsuki, a nawet bociany czarne.

2. Kozłowiecki Park Krajobrazowy – 23 km od Lublina

 Leśne ścieżki ocienione rozłożystymi drzewami, liczne gatunki roślin i zwierząt pod ścisłą ochroną oraz piękny, miejscami bagienny, krajobraz – to wszystko zobaczysz w Kozłowieckim Parku Narodowym. Jego liczne stawy i jeziorka to idealne środowisko dla ptaków błotno-wodnych, a także zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego, który w Polsce występuje jeszcze tylko w 3 innych obszarach.

Podczas spacerów warto poszukać łosi, saren i sprowadzonych z Azji danieli, a w okresie letnim – bocianów czarnych. W samej otulinie parku znajduje się również wspaniale zachowany kompleks pałacowo-parkowy Kozłówek. Warto zajrzeć nie tylko do samego pałacu, ale też do sławnej na całej Polskę wozowni z pięknymi zabytkowymi pojazdami.

3. Mazowiecki Park Krajobrazowy – 30 km od Warszawy

Jedynie 40 min jazdy samochodem dzieli centrum Warszawy od Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na miłośników pieszych wycieczek czekają tu ścieżki w pięknych lasach (głównie sosnowych) oraz pomiędzy torfowiskami i bagnami. Podczas spacerów można zauważyć około 60 chronionych gatunków roślin, np. rosiczkę czy lilię złotogłów. W samym parku utworzono 9 rezerwatów leśnych, by chronić wyjątkową przyrodę: gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem oraz 60 pomników przyrody.

4. Kaszubski Park Krajobrazowy – 45 km od Gdańska

Kaszubski Park Narodowy to świetny teren na wypady dla tych, którzy lubią odpoczywać nad wodą. To tu można pływać łódką po Kole Raduńskim, czyli szlaku wodnym obejmującym 14 jezior. Możesz też zrelaksować się nad Jeziorami Potęgowskimi, w skład których wchodzi 10 kolejnych zbiorników wodnych. Turystyczne trasy po parku przebiegają nie tylko nad wodą – można tu spacerować po prawdziwie podgórskim terenie, który wypiętrzył się dzięki cofaniu się lodowca. Do tego dochodzą liczne torfowiska i przepiękne bukowe lasy – idealne na rodzinne wycieczki.

5. Sierakowski Park Krajobrazowy – 73 km od Poznania

Piękne lasy mieszane lub bukowe, polodowcowy krajobraz obejmujący wzgórza, jeziora rynnowe i wydmy oraz dwa punkty widokowe to niewątpliwe atuty Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Podczas spacerów po jego polach i lasach można zauważyć żurawie zrywające się do lotu, spokojnie przechadzające się między trawami bociany oraz sarny i jelenie. O unikatowym, czystym środowisku parku świadczy również to, że w jego północnej części pojawiają się wilki. Z kolei wielbiciele relaksu nad wodą mogą odpoczywać nad licznymi jeziorami, m.in. Chrzypskim (największym, o powierzchni 304 hektarów), Śremskim, Jaroszewskim czy Ławickim.

Źródło: www.accorhotels.com

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.