Zamiast Luwru, Tate Modern i Prado, proponujemy wam najciekawsze muzea w Europie, sprawdzone przez naszą redakcję i subiektywnie wybrane.

Tekst: Joanna Zaguła

Mam taką traumę po zwiedzaniu całego Luwru w jeden dzień, że już nigdy nie chcę chodzić do wielkich słynnych muzeów, które pękają w szwach od tłumów turystów. Od tego czasu staram się, podczas moich wycieczek, wyszukiwać muzea mniej znane, w jakiś sposób charakterystyczne, dziwne. Zapytałam też znajomych o ich typy. I przedstawiam najciekawsze muzea w Europie – finałową piątkę.

Moderna Museet w Sztokholmie

Oprócz Rauschenberga, Bacona, Abramovic i Warhola mają imponującą kolekcję mistrzów sztuki współczesnej i zawsze ciekawe wystawy czasowe. Lubię to muzeum, bo – choć m w swej kolekcji największe klasyki – potrafi zaskakiwać, podsuwa mi mniej znanych artystów i ma przyjemną, niezobowiązującą atmosferę.

Grand Palais w Paryżu

Jeśli macie do wyboru Luwr, Centre Pompidou i Musee d’Orsay, lepiej o nich zapomnijcie i wybierzcie się do Grand Palais. Nie ma w Paryżu lepszego miejsca na wystawy czasowe. A sam budynek, który został stworzony przy okazji wystawy światowej w 1900 roku, zachwyca koronkową konstrukcją ażurowego sklepienia.

Muzeum Historii Medycyny w Berlinie

Mimo że stolica Niemiec ma do zaoferowania genialne muzea, takie jak Muzeum Żydowskie czy Archiwum Bauhausu, ja najbardziej lubię to małe i dziwne miejsce, gdzie można obejrzeć prosektorium, teatr anatomiczny, laboratorium i historię chorób z trzech ostatnich stuleci oraz zatopione w formalinie preparaty.

Norweskie Muzeum Puszek w Stavanger

Nic dodać, nic ująć – zobaczycie tam ogromną kolekcję muszek z sardynkami. Najstarsze pochodzą z lat 70. XIX wieku. Dowiecie się też, jak te puszki się produkuje i jak wygląda ich eksport.

Muzeum Monetmartini w Rzymie

Mój numer 1! To wystawa antycznych rzeźb ulokowana w nieco szemranej dzielnicy Rzymu, w starej elektrowni. Biel marmuru pięknie odcina się od stalowych maszyn.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.