Teatr Inaczej

Młodzi ludzie z warszawskich uczelni stworzyli spektakl opowiadający o doświadczeniu depresji. Będzie go można obejrzeć już w najbliższą niedzielę.

Teatr Inaczej powstał w 2018 roku. Założył go Adrian Luzar, zapraszając do współpracy swoich przyjaciół – studentów m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z którymi wcześniej spotkał się w Teatrze Polonistyki UW. Razem intensywnie pracowali nad spektaklem „Dobry wieczór, to my”. Każdy poświęcał swój wolny czas – po pracy lub po zajęciach na uczelni. Ta ciężka praca zapewniła im kwalifikację na Festiwal Teatrów Studenckich START w Kielcach.

– Nie ukrywam, że sztuka jest bardzo osobista – mówi Adrian, reżyser spektaklu. W kręgu przyjaciół rozmawialiśmy wiele o depresji i okazało się, że każdy z nas miał w swoim życiu epizod, który mógł nazwać „depresyjnym”. Równocześnie zauważyłem, że bardzo rzadko młodych ludzi, którzy mówią o depresji traktuje się poważnie. Stwierdziłem, że jest to temat na sztukę, która pokaże depresję inaczej – jako poważną chorobę, udowadniając, że jedynym sposobem, by ją wyleczyć jest wsparcie innych ludzi.

Akcja sztuki rozgrywa się w nielegalnej klinice eutanazji na życzenie. Spotyka się w niej pięcioro młodych ludzi: ofiara przemocy w rodzinie, erotoman, absolwentka szkoły katolickiej, diler i blogerka modowa z Rosji. Kto zostanie ocalony? O tym będą mogli zadecydować widzowie.

Bohaterowie znaleźli się w klinice, dlatego, że chcą odebrać sobie życie rękoma innych. Fabuła ta inspirowana jest wydarzeniami, jakie miały miejsce w rzeczywistości  – historiami 20-letniej Holenderki i 24-letniej Belgijki, które poddały się eutanazji z powodu depresji. W pierwszym przypadku lekarze stwierdzili, że liczne zaburzenia dziewczyny są nieuleczalne, a trauma po latach molestowania seksualnego zbyt silna. W drugim świat usłyszał: „Nie miałam wyboru. Gdybym miała wybór, wybrałabym życie, byle tylko było do zniesienia. Robiłam wszystko, co tylko mogłam. Nie udało się”. Twórcy mają nadzieję, że ich historie zwrócą uwagę widzów na problem depresji wśród młodych ludzi. Jeśli i wam temat ten wydaje się istotny i chcecie wesprzeć działanie teatru, możecie wpłacić składkę na stronie: wspieram.to

Premiera spektaklu w niedzielę 7 kwietnia o godz. 17:00 w Sali widowiskowej Wawerskiego Centrum Kultury. Wstęp wolny.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.