Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć żurku. Uwielbiamy tą gęstą i aromatyczną zupę o lekko kwaśnym smaku. Jak ją zrobić? Oto przepis na żurek w staropolskim wydaniu.
Bez względu na to, jaki żurek przygotowujemy, musimy pamiętać o składnikach najwyższej jakości. Zakwas najlepiej przygotować samemu. Mamy wtedy pewność, że jest on zdrowy i nie zawiera sztucznych dodatków. Dużą uwagę musimy też zwrócić na jakość mięsa i wędlin, których używamy. „Wybierając kiełbasę czy boczek, zdecydujmy się na taką od zaufanego producenta. Po rozcięciu, biała kiełbasa powinna mieć dość zwięzłą strukturę z widocznymi przyprawami, np. z majerankiem. Dobrej jakości wędlina ma gładką i matową powierzchnię” – podpowiada Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka.
Wielkanocny żurek staropolski z białą kiełbasą
Składniki:
- 0,5 kg kiełbasy białej parzonej, np. ZM Pekpol
- 0,5 kg kości wędzonych od schabu
- 1 średniej wielkości marchew
- ½ średniej wielkości selera
- ok. 3 litry wody
- 3 liście laurowe
- 5-6 ziarenek ziela angielskiego
- 500 ml zakwasu na żurek
- 1 cebula
- 300 ml kwaśnej śmietany 18%
- 3 ząbki czosnku
- sól, pieprz do smaku
- jajka ugotowane na twardo
Przygotowanie:
Do garnka z wodą włożyć kości, obrane i pokrojone w kostkę warzywa, liście laurowe i ziele angielskie. Posolić i gotować, aż mięso przy kości będzie miękkie. Następnie kości wyciągnąć, obrać z mięsa, pokroić i dodać do wywaru. Połączyć zakwas na żurek ze śmietaną, zahartować i dodać do wszystkiego. Białą kiełbasę podsmażyć na patelni na złoty kolor, pokroić w cząstki i dodać do zupy. Na tej samej patelni podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę i dodać do zupy. Doprawić do smaku pieprzem, cukrem i majerankiem. Pod koniec gotowania dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Żurek podawać z jajkiem ugotowanym na twardo.
Przed podaniem warto dodać do zupy łyżkę chrzanu, który wspaniale podkreśli jego smak i aromat.