Widowiskowy, puszysty i idealnie wilgotny sernik nadziewany aromatycznymi pierniczkami. Jak go zrobić? Oto przepis – w sam raz na karnawał.
Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast cieszących się od lat niesłabnącą popularnością wśród smakoszy w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że sernik doczekał się wielu odsłon. Lista sernikowych dodatków, które mają ulepszyć i urozmaicić tradycyjne receptury, w zasadzie nie ma końca. Sernik łączony jest między innymi z makiem, z owocami, z toffi czy z bezą, ale jedną z najwspanialszych kompozycji smakowych tworzy z… aromatycznym piernikiem!
- 1 kg gotowego twarogu sernikowego lub twarogu 3-krotnie zmielonego
- 4 jajka
- 2,5 łyżki budyniu waniliowego
- 3/4 szklanki cukru
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego lub ekstraktu z wanilii
- 300 g (1,5 opakowania) pierniczków Lambertz – puszystych gwiazdek z nadzieniem wiśniowym o smaku rumowym bogato nadziewanych w czekoladzie
Spód sernika:
- 200 g ciasteczek owsianych
- 2 duże łyżki masła orzechowego lub 2 duże łyżki masła zwykłego
- 1 łyżeczka cynamonu
Polewa czekoladowa:
- 1,5 tabliczki (150 g) gorzkiej czekolady
- 4 łyżki mleka
- łyżeczka masła
Do dekoracji:
Płatki migdałowe, orzechy laskowe, pierniki precle w czekoladzie Lambertz
Przygotowanie:
Owsiane ciasteczka drobno pokruszyć, połączyć z roztopionym masłem oraz z cynamonem. Dobrze wymieszać i ugnieść równą warstwą na dnie tortownicy (24 cm). Tortownicę wstawić do lodówki. Następnie przemielony ser utrzeć z cukrem, aromatem wanilii i budyniem na jednolita masę. Po przygotowaniu jednolitej serowej masy dodawać do niej po jednym jajku, każdorazowo miksując je z masą. Wyjąć z lodówki tortownicę z przygotowanym spodem z kruszonych ciastek i nałożyć do niej połowę serowej masy. Masę gęsto przykryć nadziewanymi pierniczkami gwiazdkami Lambertz i ponownie przykryć je pozostałą masą sernikową.
Tortownicę wstawić do piekarnika i piec w temperaturze 160-165 stopni przez ok 75 minut. Upieczony sernik pozostawiamy do wystygnięcia w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Wystudzone ciasto oblać ciepłą, lejącą się czekoladową polewą. Można wykorzystać do tego gotową polewę dostępną w sklepach lub przygotować własną topiąc czekoladę połączoną z masłem i mlekiem w kąpieli wodnej. Oblany czekoladą sernik dekorujemy piernikami precelkami oraz płatkami migdałowymi i orzechami laskowymi.
Porada: Sernik będzie delikatniejszy i wilgotniejszy, jeżeli podczas pieczenia na dnie piekarnika umieści się naczynie z wodą. Do przekładania sernika należy użyć pierniczków nadziewanych w czekoladzie, można wybrać dowolny, ulubiony smak nadzienia – truskawkowy, porzeczkowy, śliwkowy lub użyty w przepisie wiśniowo-rumowy. Do dekoracji ciasta można wybrać dowolne dodatki, jednak należy układać je na świeżo oblanym ciepłą czekoladą cieście, aby dekoracje utrzymały się na miejscu.
Wygląda pycha. Niestety w nowym roku rzucam cukier – jak mam słodzić to tylko Ksylitolem
Wygląda pycha. Niestety w nowym roku rzucam cukier – jak mam słodzić to tylko Ksylitolem