Maroko wzięło swoją nazwę od czerwonego miasta. Królewskiego miasta sztuki. Miasta-ogrodu na skraju pustyni. Miasta, w którym oddycha się europejską energią, afrykańskim słońcem i berberyjską tradycją. Maroko narodziło się w Marrakeszu.
Tekst: Magdalena Maria Pomykała
Założony w XI wieku Marrakesz poszczycić się może niezwykle bogatą historią i wieloma cennymi zabytkami. Miejsce to upodobali sobie artyści, tworząc w dawnym palmowym gaju oazę sztuki.
Labirynt
Medyna to stara część miasta, otoczona szpalerem murów obronnych, wyznaczających niegdyś granicę Marrakeszu. W labiryncie uliczek swoje warsztaty rozłożyli lokalni rzemieślnicy: znajdziemy tutaj głównie różnorodne wyroby ze skóry oraz przedmioty użytkowe i artystyczne z kutego metalu. Nieco dalej kryty souk oferuje całe bogactwo Maghrebu – orientalne przyprawy i perfumy, lokalne specjały i tęczę kolorowych tkanin.
Jemaa el-Fna
Centralnym punktem miasta jest serce mediny – plac Jemaa el-Fna. Gwarny, tłumny, rozbrzmiewający arabskimi rytmami. Pachnie orientalnymi przyprawami, grillowaną baraniną i świeżym sokiem pomarańczowym. Liczni turyści mieszają się z lokalnymi muzykami i tancerzami oraz kobietami wykonującymi tradycyjne hennowe harkous. Nad placem góruje majestatyczny meczet Koutoubia – jeden z najpiękniejszych w tej części świata.
Ogród Yves Saint Laurent
W 1931 roku zakochany w Marrakeszu francuski malarz Jacques Majorelle wybudował na obrzeżach miasta willę, a w jej otoczeniu założył ogród botaniczny. Rozciągający się wokół malowniczego kanału ogród, inspirowany arabskimi i tropikalnymi tradycjami, nazwany został „impresjonistycznym”. To właśnie Majorelle odkrył dla świata kobaltowy błękit, którym zachwycił się w latach 60. Yves Saint Laurent. Projektant odkupił zaniedbany i podupadający ogród w 1980 roku, gdy przeprowadził się do Maroka. Dzisiaj sprawuje nad nim opiekę fundacja imienia YSL, a prochy projektanta rozsypane są w tutejszym ogrodzie różanym.
Oaza sztuki
Za sprawą magicznego kadru, z majestatycznymi szczytami Atlasu w tle i kobaltowego nieba, Marrakesz od stuleci przyciąga artystów z całego świata, którzy stworzyli tutaj swoistą mekkę sztuki. Potwierdza to nie tylko misterna architektura lokalnych budynków, ale także liczne galerie i poetyckie ogrody rozsiane po całym mieście. To one stanowią o nietypowym charakterze tego miejsca, łączącym zachodni luksus, sztukę na najwyższym poziomie i głęboko zakorzenioną tradycję lokalną.