Czy bać się wibratora?

Zdanie na temat wibratorów są podzielone, również wśród naukowców. Czy użytkowniczki seks-zabawek mają się czego obawiać?

Tekst: Sylwia Skorstad

sexDoktor Marnia Robinson, psychiatra i antropolog w jednym oraz jej maż Gary Wilson, profesor fizjologii, razem prowadzą badania, publikują artykuły naukowe oraz książki. Często zajmują się tematami erotyki i seksu. Niedawno przedmiotem ich naukowego zainteresowania stały się wibratory.

Całkowicie bezpieczne, czy…

Raport Instytutu Kinseya sporządzony na podstawie badań na próbie reprezentatywnej dowodzi, że używanie wibratorów nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Seks-zabawek można używać bez obawy dla zdrowia, oczywiście o ile nie kupuje się ich na straganie z azjatycką tandetą. Wykonane z bezpiecznych materiałów wibratory mogą być zdaniem ekspertów instytutu miłym urozmaiceniem życie erotycznego.

Marnia Robinson i Gary Wilson zauważyli jednak, że badania te były wspierane przez firmę która produkuje między innymi… wibratory. To sprawia, że w ich obiektywizm można powątpiewać.

…niewskazane?

Zdaniem pary Robinson-Wilson zabawy z wibratorem mogą odebrać wiele z przyjemności z seksu z partnerem. W ich opinii kobiety, które regularnie korzystają z wibratora, mają potem trudności w osiągnięciu satysfakcji podczas stosunku. Takie relacje można znaleźć na forach internetowych i w rozmowach pacjentek z seksuologami. Panie często używające wibratorów skarżą się na utratę wrażliwości w sferach erogennych. Przyzwyczajone do drgań wibratora reagują już tylko na silne bodźce dotykowe.

Jednocześnie Robinson-Wilson przyznają, że brakuje im wiarygodnych, reprezentatywnych danych na ten temat. Postulują zorganizowanie niezależnych badań nad długoterminowymi skutkami używania wibratorów.

Z umiarem

W dziedzinie seksu, podobnie jak i w innych sferach życia, najlepiej trzymać się zasad zdroworozsądkowych. Dokąd naukowcy nie dojdą do porozumienia w sprawie bezpieczeństwa używania wibratorów, warto z seks zabawek korzystać z umiarem.

 

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.