Miłość matki to jedno z najpiękniejszych uczuć. Dlatego też w wielu kulturach celebruje się dzień poświęcony wszystkim kobietom, które są matkami. Kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce i na świecie?
Historyczne korzenie święta
Historia Dnia Matki sięga jeszcze starożytnego Egiptu, gdzie czczono postać Izydy, będącą ucieleśnieniem matki i żony. Tradycja tego dnia została jednak zapomniana na wiele lat, aż do XVII wieku, gdzie na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii ustanowiono oficjalnie to święto w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
Dzień Matki w drugą niedzielę maja – gdzie obchodzimy tak święto?
W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki został ustanowiony w roku 1914 i obchodzono go w drugą niedzielę maja. Co ważne, w USA święto początkowo był dniem wolnym od pracy. Aktualnie obchodzi się je wciąż w drugą niedzielę maja, jednak dzień ten nie jest już wolny.
Dzień Matki w Polsce i na świecie
Na świecie najczęściej obchodzi się Dzień Matki właśnie w maju. W większości krajów święto to przypada na drugą niedzielę maja, jednak jest sporo wyjątków. W Polsce wypada on 26 maja, natomiast w krajach dawnej Jugosławii oraz Rosji świętuje się je 8 maja.
Data obchodów dnia mamy w krajach Bliskiego Wschodu to z kolei 21 marca. Co istotne jednak w tej części świata nie wszyscy muzułmanie obchodzą to święto. Bywają też bardziej egzotyczne daty – na przykład Norwegia obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę lutego.
Dzień rodziców w Korei i inne tradycje
W północnej części Hiszpanii tradycją jest podawanie mamie śniadania do łóżka. W Stanach popularne są z kolei pikniki rodzinne.
W Korei Południowej z kolei święto to jest zastąpione Dniem Rodziców w myśl równouprawnienia. W innym kraju azjatyckim – Tajlandii – dzieci dziękują swoim matkom, klękając i wręczając im kwiaty jaśminu.
Dzień Matki jest więc istotnym elementem kultury wielu krajów. W Polsce jest to ważne święto, które ma honorować trud włożony w wychowanie dziecka. Warto więc o nim pamiętać, zadbać o odpowiedni prezent dla mamy lub zdecydować się na świętowanie tego dnia razem.