Miłość matki to jedno z najpiękniejszych uczuć. Dlatego też w wielu kulturach celebruje się dzień poświęcony wszystkim kobietom, które są matkami. Kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce i na świecie?

dzień matki - kiedy obchodzimy

Historyczne korzenie święta

Historia Dnia Matki sięga jeszcze starożytnego Egiptu, gdzie czczono postać Izydy, będącą ucieleśnieniem matki i żony. Tradycja tego dnia  została jednak zapomniana na wiele lat, aż do XVII wieku, gdzie na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii ustanowiono oficjalnie to święto w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Dzień Matki w drugą niedzielę maja – gdzie obchodzimy tak święto?

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki został ustanowiony w roku 1914 i obchodzono go w drugą niedzielę maja. Co ważne, w USA święto początkowo był dniem wolnym od pracy. Aktualnie obchodzi się je wciąż w drugą niedzielę maja, jednak dzień ten nie jest już wolny.

Dzień Matki w Polsce i na świecie 

Na świecie najczęściej obchodzi się Dzień Matki właśnie w maju. W większości krajów święto to przypada na drugą niedzielę maja, jednak jest sporo wyjątków. W Polsce wypada on 26 maja, natomiast w krajach dawnej Jugosławii oraz Rosji świętuje się je 8 maja.

Data obchodów dnia mamy w krajach Bliskiego Wschodu to z kolei 21 marca. Co istotne jednak w tej części świata nie wszyscy muzułmanie obchodzą to święto. Bywają też bardziej egzotyczne daty – na przykład Norwegia obchodzi Dzień Matki w drugą niedzielę lutego.

Dzień rodziców w Korei i inne tradycje

W północnej części Hiszpanii tradycją jest podawanie mamie śniadania do łóżka. W Stanach popularne są z kolei pikniki rodzinne.

W Korei Południowej z kolei święto to jest zastąpione Dniem Rodziców w myśl równouprawnienia. W innym kraju azjatyckim – Tajlandii – dzieci dziękują swoim matkom, klękając i wręczając im kwiaty jaśminu.

Dzień Matki jest więc istotnym elementem kultury wielu krajów. W Polsce jest to ważne święto, które ma honorować trud włożony w wychowanie dziecka. Warto więc o nim pamiętać, zadbać o odpowiedni prezent dla mamy lub zdecydować się na świętowanie tego dnia razem.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.