Thriller „Zanim powróci strach” sprawi, że zapragniesz poważnie porozmawiać ze swoim dzieckiem.

Tekst: Sylwia Skorstad

zanim powróci strach

 

Lou Wandsworth ma trzydzieści dwa lata i pracuje jako kierowniczka projektu w londyńskiej firmie. Żaden z jej związków nie przetrwał dłużej niż trzy miesiące. Kiedy przygodni kochankowie zaczynają jej okazywać zbyt dużo zainteresowania, Lou błyskawicznie kończy znajomość. Nie dlatego, że lubi być sama. Po prostu wpada w panikę, gdy jakikolwiek mężczyzna dąży do emocjonalnej bliskości.

Gdy kolejny krótki romans przeradza się w dramat, Lou postanawia zmierzyć się z przeszłością. Wraca do rodzinnego miasteczka, aby stanąć twarzą w twarz z pedofilem, którego ofiarą stała się jako czternastolatka. Ma plan konfrontacji i wierzy, że wreszcie pomoże jej ona uwolnić się od traumy. Od pierwszego kroku jednak wszystko idzie nie tak.

W sieci łowcy

Jeśli kiedyś zastanawialiście, jak pedofile przekonują swoje ofiary, by nawiązały z nimi trwałą relację, „Zanim powróci strach” wyjaśni wam to przynajmniej tak samo dokładnie, jak na przykład dokument „Leaving Neverland” opowiadający o związkach Michaela Jacksona z małoletnimi. Strategia łowcy dzieci wymaga tak naprawdę bardziej cierpliwości i czasu niż wyjątkowych umiejętności interpersonalnych. Pedofil ma prosty plan: wybrać najsłabszą ofiarę ze stada, najlepiej taką, której rodzice poświęcają niewiele uwagi ze względu na własne problemy, przekonać ją, że jest wyjątkowa i warta adoracji, a potem krok po kroku oswajać ją z tym, co nie do pomyślenia.

L. Taylor rozpisuje schemat działania pedofila na przykładach dwóch dziewczynek. Niełatwo jest razem z nimi przeżywać dramat, bowiem dorosły czytelnik rozumie to, czego one nie potrafią jeszcze nazwać ani pojąć – są manipulowane i etapami wplątywane w niszczącą relację, jaka zaważy na całym ich życiu. „Zanim powróci strach” serwuje czytelnikowi trudną emocjonalnie podróż po ciemnych zakamarkach ludzkiej psychiki, jednak to coś, z czym powinien zapoznać się każdy, kto jest rodzicem albo pragnie nim zostać w przyszłości.

zanim powróci strach

Gorzka zemsta

Autorka powiedziała w wywiadzie dla portalu thebookwormfantasy.com, że inspiracją do napisania tej powieści była prawdziwa historia angielskiego nauczyciela Jeremy’ego Forresta, który w 2012 roku wywiózł do Francji jedną ze swoich uczennic. Zainteresowało ją, co może się dziać po latach z ofiarami tego typu przestępstw seksualnych i czy są one w stanie na nowo odzyskać kontrolę nad życiem.

Nowy thriller Taylor ma walory nie tylko edukacyjne, to przede wszystkim dobrze napisana historia. Plan Lou, by skonfrontować się z oprawcą, bardzo się komplikuje i z ofiary kobieta staje się oprawcą. Każdy, kto jest w jakiś sposób zamieszany w całą historię, zostaje wystawiony na próbę. Czasami trzeba podjąć decyzję, zanim powróci strach.

„Zanim powróci strach”, C. L. Taylor, wydawnictwo Albatros

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.