Choć tegoroczne Walentynki będą inne, bo ostatni rok wymusił na nas zmiany, to wiele wskazuje na to, że… lepsze. Rok 2020 zbudował w nas wiarę, że związki między ludźmi są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.

Tekst: Antonina Majewska

 

Z okazji zbliżających się Walentynek sprzedająca swoją biżuterię w ponad 100 krajach Pandora udostępniła wyniki ankiety, przeprowadzonej w 11 państwach, w tym w Polsce. Pytano w niej respondentów, co oznacza miłość w dzisiejszych czasach. 

Wyniki okazały się zaskakująco pozytywne. 70% badanych zadeklarowało, że wierzy, iż związki są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek, ponad połowa (52%) przyznała, że kontakt z ludźmi był dla nich źródłem radości w tych trudnych czasach, a 64% badanych stwierdziło, że rozmawia z bliskimi częściej niż przed pandemią i podkreśla wagę wyrażania uczuć i pokazywania ludziom, że są kochani. 

Badanie było przeprowadzone na grupie 11 000 respondentów i dotyczyło wszystkich rodzajów relacji – przyjacielskich, rodzinnych czy romantycznych. 74% respondentów wskazało w nim wyznawane wartości jako aspekt bardziej atrakcyjny niż walory fizyczne. 7 na 10 osób przyznało, że wierzy, że zasady moralne u wielu ludzi pozytywnie ewoluowały w ostatnim czasie, a 59% badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że obecnie relacje między ludźmi skupiają się bardziej na wspólnych wartościach, niż w poprzednich latach. Podzielane przez partnera podejście do rodziny (60%) oraz przekonanie o równości wszystkich jednostek w społeczeństwie (50%) są jednymi z ważniejszych cech, których respondenci szukali także w romantycznych związkach. 4 na 5 osób wskazało zbieżną moralność jako czynnik wzmacniający relacje.

Co ciekawe, mimo wielu postrzeganych przez społeczeństwo różnic między pokoleniami, w wynikach badania widać wyraźne podobieństwa. Zarówno pokolenie Z, Milenialsi, jak i generacja zwana Baby Boomers (osoby urodzone w latach 1946 – 1964) najbardziej cenią sobie wartości rodzinne i tolerancyjność u innych osób. 

Walentynkowe inspiracje

Jakich prezentów poszukać więc na tegoroczne Walentynki? Tych prawdziwie od serca. Ponieważ od dłuższego czasu jesteśmy bliżej siebie, znamy się coraz lepiej. Jeśli więc twój chłopak jest łasuchem i lubi czekoladki, kup mu te o ukochanym smaku. Jeśli pija kawę, doceni ceramiczny zestaw Slowpresso z kubkiem, jeśli lubi czytać książki historyczne, powinna zainteresować go najnowsza książka Asbjorna Jaklina „Bitwa o Narwik” odtwarzająca przebieg działań wojennych na północy Europy w całkiem inny sposób – z perspektywy norweskiego dziennikarza. 

Praktyczne prezenty zostaw na inną okazję. Tego dnia chodzi o emocje. O wspólną kolację (w domu też może być świetnie, poza tym warto przy okazji zamówić jedzenie na wynos i wesprzeć ulubiony lokal) przy lampce wina i koniecznie z deserem, o obejrzenie filmu, który podoba się obojgu, o rozmowy o marzeniach pełne ciepłych słów, o napisanie listu do ukochanej osoby z podziękowaniem za wspólny czas. O troskę, bliskość i czułość. To są prawdziwe Walentynki.

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.